Dzień Babci

21.01.2022

Życzenia dla Babć i Dziadków

Covid nie rozpieszcza, więc tradycją roku ubiegłego nasi Milusińscy z zeróweczek przygotowali krótkie życzenia dla swoich dziadków online:   

Czytaj więcej...

foto

10.11.2021

SZKOŁA DO HYMNU

W środę o symbolicznej godz. 11.11 nauczyciele oraz uczniowie z naszej szkoły obecni na hali oraz łączący się z nami spod Kopca Kościuszki wspólnie odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób przyłączyliśmy się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła do hymnu", jako formy nauki patriotyzmu.

Czytaj więcej...

Bieg Niepodległości

05.11.2021

IX GMINNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 5 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyły się obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00. Po przemówieniu Pani dyrektor szkoły Jolanty Kujawskiej- Wężyk oraz Wójta gminy Pana Marcelego Piekarka, uczniowie i pracownicy szkoły w obecności zaproszonych gości uczestniczyli w akademii przygotowanej przez uczniów klas V. Młodzież pod opieką wychowawców: pani Joanny Dury, pani Alicji Stanaszek, pani  Agnieszki Simy oraz nauczyciela muzyki Roberta Bykowskiego uczcili wierszem i piosenką to ważne dla każdego Polaka wydarzenie. Po akademii odbył się cykliczny IX Bieg Niepodległości, w którym uczestniczyli uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy oraz rodzice, nauczyciele i zaproszeni gości. Na zakończenie uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom Biegu oraz laureatom konkursów plastycznych.

Czytaj więcej...

Wiedźma Multimedia

29.10.2021

Przedstawienie WIEDŹMA MULTIMEDIA

 „… Co za przygoda! I wracamy z największym skarbem! Książkami…”, te słowa wypowiedziane przez Kapitana Sztorma stały się przesłaniem przedstawienia „Wiedźma Multimedia” zamykającego Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem przedsięwzięcia było zachęcenie dzieci do czytania książek zarówno w formie tradycyjnej, jak i w formie e-booków.Wszystko zaczęło się na początku października, kiedy to pani Agnieszka Migdal czytając czasopismo „Biblioteka w szkole” natrafiła na scenariusz przedstawienia pt. „Wiedźma Multimedia” i uznała, że nadaje się ono do zaprezentowania podczas Święta Bibliotek Szkolnych i będzie stanowiło dobry wzór promowania czytelnictwa w szkole.  Panie bibliotekarki podwinęły rękawy, rozdały role, zajęły się wykonaniem dekoracji, a pani Lidia Sacińska podjęła się reżyserii.  Na próbach bywało różnie, ale 29 października, kiedy odbył się finał, poszło świetnie. Widzowie byli zachwyceni. Podobała im się gra aktorów z klasy VI a i b oraz VIII d, podziwiali również dekorację i rekwizyty.Było wesoło i radośnie. Przedstawienie miało pewien przekaz. Po pierwsze; „- książki i urządzenia multimedialne nie są wrogami”, „…mogą ze sobą współpracować”, po drugie „Czytanie jest potrzebne i rozwija ludzi. Dzieciom pomaga w uczeniu się, wzbogaca słownictwo i wyobraźnię”, po trzecie „Książki nie mogą zniknąć. Mogą jednak mieć różne formy- mogą być  e-bookami, można je czytać na specjalnych czytnikach albo tabletach.”Ten nietradycyjny sposób promowania czytelnictwa sprawdził się w stu procentach. Panie bibliotekarki myślą już o kolejnej takiej prezentacji.Na koniec uroczystości zostały wręczone nagrody w konkursie plastyczno –literackim pod hasłem: „Świat baśni i legend”.W kategorii praca plastyczna:I miejsce- Michalina Jaros, kl. III aI miejsce- Antonina Ungier, kl. I bII miejsce- Mateusz Misztela, kl. III aII miejsce- Adam Deka, kl. III bIII miejsce- Emilia Chałupka, I aIII miejsce- Zuzanna Malasińska, kl. II aWyróżnienie- Lena Gazda, kl. II bWyróżnienie- Aneta Zielak, III bWyróżnienie- Zofia Makowska, kl. II bW kategorii praca literacka:Mateusz Kowara, klasa VIII bDominika Majda, klasa VIII a Małgorzata Dawidowicz, klasa VIII d

Czytaj więcej...

Zosia

28.10.2021

AKCJA CHARYTATYWNA

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Kredą dla Zosi", chorej na SMA.

Czytaj więcej...

a

11.10.2021

WYCIECZKA KLAS VII

7 października uczniowie klas VII ze swoimi opiekunami pojechali na wycieczkę do Sandomierza. Zwiedzili z przewodnikiem najciekawsze zabytki tego miasta: Bramę Opatowską, Stare Miasto, Kościoły, Zbrojownię, Świat Ojca Mateusza i Podziemną Trasę Turystyczną.Dzięki pięknej pogodzie i mnóstwu atrakcji wycieczka była bardzo udana, a uczestnicy mogli cieszyć się wspólnym, integracyjnym towarzystwem.Poniżej fotorelacja z wyjazdu.

Czytaj więcej...

Dzień Patrona

17.09.2021

DZIEŃ PATRONA

18.września przypada wspomnienie św.  Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. Dla naszej społeczności szkolnej jest to zawsze dzień wyjątkowy, Dzień Patrona. Tradycyjnie, uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, którą odprawił zaproszony proboszcz z parafii pw.  św. Stanisława Kostki w Karlinie - ksiądz Robert Nowak. Celebrans przywiózł ze sobą relikwie naszego patrona. W swojej homilii ksiądz Robert odniósł się do przykładu życia św. Stanisława Kostki.  Zwrócił uwagę na cechy  charakteru świętego, które powinna naśladować młodzież, a mianowicie: wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego celu, cierpliwość w pokonywaniu przeszkód, rozwijanie talentów i realizacja odkrytego powołania. Wskazał, że Patron  powinien być dla wszystkich  wzorem do naśladowania  i z jego życia należy brać przykład i czerpać siły.        W obchodach  święta, oprócz całej społeczności szkolnej, udział wzięli  nauczyciele i pracownicy szkoły, przedstawiciele  Rady Rodziców  oraz zaproszeni  goście. Byli to m.in.: ksiądz proboszcz Władysław Paś, ksiądz wikariusz Jakub Konwaluk, Wójt Gminy Moszczenica - p. Marceli Piekarek, Przewodnicząca Rady Gminy Moszczenica – p. Małgorzata Domańska,  Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty - p. Tomasz Trzaskacz, Starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty- p. Aneta Cichoń,  Dyrektor GOKiS-u – p. Włodzimierz Kaźmierczak.     Po Mszy św. poświęcono odzyskany, zabytkowy, pochodzący z 1936r., obraz św. Stanisława Kostki.  Został zawieszony obok pierwszego sztandaru z tego samego, 1936 roku. Pan Marcin Kaźmierczak krótko opowiedział o historii tego dzieła.  Krótką część artystyczną  stanowiły recytowane wiersze przeplatane pięknymi piosenkami wykonanymi przez solistów  i chór szkolny pod kierunkiem p. Roberta Bykowskiego.Na koniec rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny pt.: „Święty Stanisław Kostka – moim patronem”.  W kategorii klas I-IV nagrody otrzymali:1.miejsce: Michalina Jaros- SP Moszczenica                   Kalina Jędrzejczyk- SP Baby2.miejsce: Iga Zielińska- SP Jarosty3. miejsce: Natalia Laśkiewicz- SP BabyWyróżnienie: Franciszek Masiarek- SP JarostyW kategorii klas V-VIII nagrody przyznano :miejsce- Zuzanna Mamełek- SP Jarostywyróżnienie: Aleksandra Maciejek- SP Srock   Maja Jaśkin - SP Moszczenica   Nadia Fiszer - SP Moszczenica Koordynatorami całości programu byli katecheci:  p. Ilona Gomula  i p. Paweł Andrzejewski.  

Czytaj więcej...

foto

16.09.2021

TORNISTER PEŁEN UŚMIECHÓW

Celem akcji przeprowadzonej przez Szkolne Koło Caritas, było skompletowanie i przekazanie wyprawek szkolnych najuboższym dzieciom z diecezji pińskiej na Białorusi. Zebrane podczas zbiórki przybory szkolne trafią do dzieci białoruskich, w większości z polskimi korzeniami i pochodzących z ubogich rodzin. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za ogromne wsparcie i pomoc.

Czytaj więcej...

sprzątanie świata

16.09.2021

SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2021

POD HASŁEM: "Myślę, więc nie śmiecę".ODBĘDZIE SIĘ DNIA 16 WRZEŚNIA 2021 r.Celem akcji jest poszukiwanie miejsc z zalegającymi odpadami i  selektywna ich zbiórka. Jak zawsze prosimy nie tylko o przyłączenie się do akcji sprzątania, ale w pierwszej kolejności - o nie śmiecenie i pilnowanie, aby nie śmiecono!W ramach tegorocznej edycji chcemy również podpowiadać, jak poprawnie organizować akcje terenowe. One również wymagają myślenia i troski o każdy element takiej akcji: od wybrania do sprzątania terenu, uzyskania pozwoleń, zapewnienia bezpieczeństwa, po wywóz zebranych odpadów. Zatem wybrane przez nas hasło tegorocznej Akcji, które jest parafrazą słynnego powiedzenia Kartezjusza „Cogito ergo sum”, każdy z nas powinien wziąć sobie do serca. Wiedzą niepodważalną jest bowiem, że nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne oraz przyszłych pokoleń zdrowie. Niszcząc naturę, niszczymy siebieKLASY 0 – III·         KLASY IV – VIII Zapoznanie uczniów z głównym przesłaniem akcji – wychowawcy klas IV – VIII podczas zajęć z wychowawcą dnia 14.09.2021 r. - wtorek. Klasa VI a, VI b  – udział w rajdzie „LEŚNYM SZLAKIEM” – poszukiwanie dzikich wysypisk śmieci, segregacja odpadów.  

Czytaj więcej...

początek

01.09.2021

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022

W dniu 1 września 2021, choć w szczególnych warunkach, odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2021/2022. Pani Dyrektor Jolanta Kujawska – Wężyk powitała przybyłych gości: księdza proboszcza, księdza wikariusza, wójta gminy, dyrektora GOKiS, przedstawicieli Rady Rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim uczniów naszej szkoły wraz z obecnymi rodzicami.W swoim przemówieniu nawiązała do 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poprzez złożenie kwiatów pod tablicą katyńską uczczono pamięć bohaterów, którzy oddali życie za naszą ojczyznę.Wraz z Panem Wójtem Marcelim Piekarkiem  podziękowała Pani Małgorzacie Zawadzkiej za 36 lat pracy pedagogicznej, życząc by czas na emeryturze, był dla niej zasłużonym odpoczynkiem.Pani Dyrektor odczytała także list od Ministra Edukacji i Nauki, skierowany do rodziców, uczniów i nauczycieli na nowy rok szkolny, życząc by najbliższe miesiące obfitowały w sukcesy dydaktyczne i wychowawcze w nadziei, że nauka stacjonarna będzie nieprzerwanie do przyszłorocznych wakacji. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentowali uczniowie naszej szkoły: Martyna Wawszczyk oraz Piotr Sala. W tym dniu odbyło się również ślubowanie dzieci klas pierwszych, które to oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki.

Czytaj więcej...

koniec roku

25.06.2021

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Choć w maseczkach, lecz już na halli sportowej, pożegnaliśmy uczniów, życząc im zasłużonego odpoczynku. Tradycją naszej szkoły stało się również przyznawanie tytułów: Najlepszego Sportowca oraz Najlepszego Absolwenta. W tym roku szkolnym najlepszą w sporcie została Weronika Budzisz, a wybitnie pod względem nauki wyróżniał się Bartłomiej Malec. Uroczystość uświetniły swoim występem: Maja Kozłowska, wykonując na keyboardzie utwór "Barka"  oraz Martyna Wawrzczyk i Aleksandra Jagodzińska, które zaśpiewały "Jak minął dzień". Nie obyło się bez momentów wzruszenia ze strony uczniów, którzy opuszczają mury naszej szkoły. Wszystkim życzymy odpoczynku i radości.  Maja Kozłowska - "Barka"

Czytaj więcej...

Dzień Taty

23.06.2021

Dzień Taty

Uczniowie zeróweczki przygotowali dla swoich tatusiów prezent z okazji ich święta... 

Czytaj więcej...

Sabat-Krajno

23.06.2021

Wycieczka do Parku Rozrywki i Miniatur w Krajnie

Dnia 21 czerwca, po długim lockdownie, klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Parku Rozrywki i Miniatur w Krajnie. Tam dzieci bawiły się na dmuchańcach, ale po piętnastu minutach dały za wygraną, ponieważ rozgrzana guma parzyła w różne części ciała.Dla ochłody i relaksu organizatorzy zaproponowali pływanie na łódeczkach w sztucznym akwenie. Następnym punktem programu był „Kosmiczny Raj”- system rur i przeszkód. Taka zabawa najbardziej przypadła dzieciom do gustu. Po tych szaleństwach przyszła pora na uzupełnienie kalorii. Menu stanowiła zupa pomidorowa i ulubione przez każdego frytki z kurczakiem.Siły zostały szybko zregenerowane i pod okiem przewodnika maluchy zwiedzały Park Miniatur, którego atrakcje stanowiły miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę w skali 1:25. Watykańska Bazylika wraz z placem świętego Piotra, która jako jedyna w Europie została wykonana w skali 1:13 oraz miniatura sztucznej wyspy Palmy Jumeirah, która pomimo skali 1:200 zajmuje obszar 600 m2. W Parku znajdują się również jedyne w Europie miniatury nieistniejących już wież World Trade Center.Ponadto można było zobaczyć: Budowle Ziemi Świętej - wszystkie bazyliki, Koloseum, Piramidę Cheopsa, Wodospad Niagara, Dymiący wulkan Etna, Statuę Wolności, Zamek Disneya, Górę Rushmore oraz wiele innych. Łącznie ponad 50 budowli.Ciekawostki prezentowane przez przewodnika dzieci chłonęły z zainteresowaniem                              i w nagrodę wraz z opiekunami udały, się do budki z lodami i napojami. W trakcie delektowania się łakociami, podziwiały piękne krajobrazy i szczyt Gór Świętokrzyskich- Łysicę. Największą jednak atrakcją dla dzieci było kupowanie pamiątek i upominków dla bliskich. W drodze powrotnej wszyscy zatrzymali się w miejscu, gdzie rośnie wiekowe drzewo- Dąb Bartek, bo będąc w województwie świętokrzyskim i nie odwiedzić Bartka, to jak być przy Dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo szczęśliwe.

Czytaj więcej...

Apel

07.06.2021

Apel - wręczenie nagród

W poniedziałek miał miejsce krótki apel, podczas którego wręczono nagrody m.in. za MIĘDZYSZKOLNY KONKURS  PLASTYCZNY „ŚWIĘTY JÓZEF – CZŁOWIEK CODZIENNEJ OBECNOŚCI” zainicjowanego z okazji ogłoszenia przez Papieża Franciszka roku 2021 rokiem jubileuszu 150. rocznicy ustanowienia św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego na zdjęciu praca konkursowa Wiktorii Jaśkin- kl. VIIIa

Czytaj więcej...

dzień dziecka

01.06.2021

Dzień Dziecka - 1 czerwca 2021

W całej tej pandemii koronawirusa nie zapomnieliśmy o chwili oddechu dla naszych uczniów. Choć pogoda nie rozpieszczała, w miarę możliwości, staraliśmy się spędzić ten dzień na świeżym powietrzu, by przypomnieć uczniom, że to ich dzień i jak ważne są więzi z kolegami i koleżankami. Nie zabrakło pikników, gry w piłkę i nieśmiałych prób tańca... Mamy nadzieję, ze za rok szkolny plac zagotuje się od śmiechu, tańca i radości już bez maseczek i dystansu. 

Czytaj więcej...

rekrutacja

21.05.2021

Ostatni dzień na składanie wniosków

Ostatni dzień na składanie wniosków...Zaloguj się: https://lodzkie.edu.com.pl/kandydat/app/apply/index.html

Czytaj więcej...

Dzień Mamy 2021

21.05.2021

Prezent na Dzień Mamy od klas 0

Choć znów musimy trzymać dystans do naszych bliskich, klasy 0 nie zapomniały o kochanych Mamach i przygotowały dla nich muzyczną niespodziankę. Więcej na filmie:

Czytaj więcej...

szkola

13.05.2021

SZKOŁA-OD-NOWA

Wraz z powrotem uczniów do szkoły rusza ogólnopolska kampania społeczna                   SZKOŁA-OD-NOWA              Nasza szkoła aktywnie włącza się w działania kampanii, której celem jest zwrócenie uwagi, jak ważna jest kwestia zdrowia psychicznego oraz rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci i młodzieży - bycia w grupie, kontaktów z rówieśnikami i współpracy, a także podjęcie działań, które pomogą uczniom wrócić do szkoły stacjonarnej po roku przymusowej edukacji zdalnej, dojść do równowagi psychicznej i odbudować relacje społeczne.W ramach kampanii, na stronie https://szkola-od-nowa.pl/ są udostępniane bezpłatnie dla wszystkich nauczycieli, rodziców, dzieci i młodzieży:ebook dla rodziców „10 strategii dla wypalonych rodziców”;    

Czytaj więcej...

book

07.05.2021

Akcja czytelnicza „Międzylekcyjne czytanie - z książką odpoczywanie”

Akcja czytelnicza „Międzylekcyjne czytanie - z książką odpoczywanie”Z pewnością wszyscy mamy dość nauki zdalnej. Tyczy się to zarówno uczniów, jak i nauczycieli, choć może niektórym trudno w to uwierzyć, ale Wasi wychowawcy też chętnie wróciliby do klas, do gwaru, który panował na lekcjach, bo ta cisza po drugiej stronie ekranu jest niepokojąca. Wszyscy powtarzają: „Kiedy wrócimy do normalności”? Z tego co obserwujemy, nastąpi to wkrótce. W kwietniu my- panie bibliotekarki poprosiłyśmy  dzieci i młodzież, aby wzięły udział w akcji czytelniczej „Międzylekcyjne czytanie- z książką odpoczywanie”. Może kontakt z taką formą spędzania wolnego czasu daje namiastkę normalności, relaksu w czasie nauki zdalnej z ulubioną i ciekawą książką? Naszym zdaniem inicjatywa ta, pokazuje, że czytanie jest ważne i potrzebne, że warto oderwać się od ponurej rzeczywistości i przenieść w świat mniej realny, fikcyjny, aby dać odpocząć psychice nadszarpniętej  okresem pandemii.Nadesłane przez czytelników zdjęcia, radują nasze serca, bo nie ma dla bibliotekarza milszej rzeczy, jak młodzi ludzie czytający książki. Mamy wśród nich miłośników historii, lektur szkolnych, komiksów, książek o magii, dalekiej Australii, Dżina, który może spełnić po jednym życzeniu każdego ucznia z klasy numer 13, a także czytania  w gronie rodzinnym. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję. Zapraszamy także do udziału w innych formach promowania czytelnictwa proponowanych przez bibliotekę.

Czytaj więcej...

3 maja

30.04.2021

3 Maja

Z okazji Święta Konstytucji uczniowie klas 0 uroczyście odśpiewali Hymn. Nie zabrakło również lekcji o charkterze patriotycznym i wspólnego przygotowywania kolorowych flag.

Czytaj więcej...

Aktualności

Katyń

10.04.2025

Obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

10 kwietnia 202 5r. odbyły się w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy  obchody  85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.     Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 przed Tablicą katyńską upamiętniającą męczeńską śmierć trzech mieszkańców gminy, ofiar zbrodni katyńskiej. W Charkowie, Katyniu i Twerze zginęli Michał Antosiak- por. Wojska Polskiego, Leszek Heinzel- podporucznik Wojska Polskiego oraz Andrzej Góra- aspirant Policji Państwowej.     Odśpiewano hymn Polski, żołnierze z 7 Dywizjonu Lotniczego z Glinnika odczytali Katyński Apel Poległych i oddali salwę honorową. Przed tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Wśród delegacji byli przedstawiciele:duchowieństwa- ks. bp Ireneusz Pękalski, ks. proboszcz Władysław Paś, ks. wikariusz Jakub Konwaluk, Urzędu Marszałkowskiego- z wicemarszałkiem  dr. Piotrem Wojtysiakiem, Powiatu Piotrkowskiego- z sekretarzem Ireneuszem Czerwińskim, Kuratorium Oświaty- Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim  Katarzyna Glicner- Woźny i wicekurator, pełnomocnik ds. odchodów Roku Katyńskiego - Jarosław Krajewski, władze samorządowe z przewodniczącą Rady Gminy- Iwoną Jarosińską oraz wójtem Gminy Moszczenica- Dariuszem Magaczem, Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego- Rafał Maciejewski, Rodzin Katyńskich, GOKiS-u z Dyrektorem Włodzimierzem Kaźmierczakiem, OSP z prezesem Adrianem Wojtysiakiem,nauczyciele, uczniowie i rodzice. „Rok 2025 został przez Sejm RP ustanowiony i ogłoszony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa i  Miednoje. Zbrodnia ludobójstwa, której dokonano wiosną 1940 roku jest okrutnym mordem na przedstawicielach polskiej inteligencji dokonanej przez NKWD. Dzisiejsza uroczystość jest hołdem dla ofiar Golgoty Wschodu, pamięcią o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy, pamięcią o polskiej inteligencji: lekarzach, naukowcach, artystach, duchownych i dyplomatach. Ocalamy od zapomnienia polską historię i dajemy lekcję patriotyzmu młodemu pokoleniu”- przemawiała dyrektor szkoły Jolanta Kujawska - Wężyk. Ciekawą i wzruszającą prelekcję o zbrodni katyńskiej wygłosiła pani Irena Heinzel - przedstawicielka Rodzin Katyńskich, która mówiła, że "każdy zwykły człowiek może stać się bohaterem, w momencie próby dziejowej. Przykładem tego są nasi lokalni bohaterowie, którzy poświęcili życie za ojczyznę. "Uroczystość zakończyła się montażem słowno- muzycznym przygotowanym przez młodzież szkolną.     Ta podniosła uroczystość to prawdziwa lekcja historii o zbrodni, która miała być zapomniana. Społeczność  naszej szkoły  czci pamięć o tamtych wydarzeniach. Przede wszystkim traktuje to jako obowiązek pamięci o ludziach, elicie polskiego narodu, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem. 

Czytaj więcej...
katyń

10.04.2025

Obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

10 kwietnia 2025r. odbyły się w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy  obchody  85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.    Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 przed Tablicą katyńską upamiętniającą męczeńską śmierć trzech mieszkańców gminy, ofiar zbrodni katyńskiej. W Charkowie, Katyniu i Twerze zginęli Michał Antosiak- por. Wojska Polskiego, Leszek Heinzel- podporucznik Wojska Polskiego oraz Andrzej Góra- aspirant Policji Państwowej.  Odśpiewano hymn Polski, żołnierze z 7 Dywizjonu Lotniczego z Glinnika odczytali Katyński Apel Poległych i oddali salwę honorową. Przed tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Wśród delegacji byli przedstawiciele:duchowieństwa- ks. bp Ireneusz Pękalski, ks. proboszcz Władysław Paś, ks. wikariusz Jakub Konwaluk, Urzędu Marszałkowskiego- z wicemarszałkiem  dr. Piotrem Wojtysiakiem, Powiatu Piotrkowskiego- z sekretarzem Ireneuszem Czerwińskim, Kuratorium Oświaty- Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim Katarzyna Glicner- Woźny i wicekurator, pełnomocnik ds. odchodów Roku Katyńskiego - Jarosław Krajewski, władze samorządowe z przewodniczącą Rady Gminy- Iwoną Jarosińską oraz wójtem Gminy Moszczenica- Dariuszem Magaczem, Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego- Rafał Maciejewski,Rodzin Katyńskich,GOKiS-u z Dyrektorem Włodzimierzem Kaźmierczakiem, OSP z prezesem Adrianem Wojtysiakiem,nauczyciele, uczniowie i rodzice.„Rok 2025 został przez Sejm RP ustanowiony i ogłoszony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa i  Miednoje. Zbrodnia ludobójstwa, której dokonano wiosną 1940 roku jest okrutnym mordem na przedstawicielach polskiej inteligencji dokonanej przez NKWD. Dzisiejsza uroczystość jest hołdem dla ofiar Golgoty Wschodu, pamięcią o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy, pamięcią o polskiej inteligencji: lekarzach, naukowcach, artystach, duchownych i dyplomatach. Ocalamy od zapomnienia polską historię i dajemy lekcję patriotyzmu młodemu pokoleniu”- przemawiała dyrektor szkoły Jolanta Kujawska - Wężyk. Ciekawą i wzruszającą prelekcję o zbrodni katyńskiej wygłosiła pani Irena Heinzel - przedstawicielka Rodzin Katyńskich, która mówiła, że "każdy zwykły człowiek może stać się bohaterem, w momencie próby dziejowej. Przykładem tego są nasi lokalni bohaterowie, którzy poświęcili życie za ojczyznę."Uroczystość zakończyła się montażem słowno- muzycznym przygotowanym przez młodzież szkolną.   Ta podniosła uroczystość to prawdziwa lekcja historii o zbrodni, która miała być zapomniana. Społeczność  naszej szkoły czci pamięć o tamtych wydarzeniach. Przede wszystkim traktuje to jako obowiązek pamięci o ludziach, elicie polskiego narodu, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem. 

Czytaj więcej...
kiermasz

08.04.2025

Dziękujemy za udział w KIERMASZU

Po raz kolejny w naszej szkole zorganizowany został Kiermasz Wielkanocny, podczas którego można było nabyć różnorodne produkty, wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Również dzięki cieszącej się dużym zainteresowaniem licytacji, można było stać się posiadaczem wielu wartościowych artykułów i voucherów, chociażby na sesję zdjęciową, czy spacer z alapkami.  Przybyli kupujący mogli obejrzeć wyjątkowe przedstawienie w wykonaniu uczniów klas II, pod kierunkiem swoich wychowawczyń: pani Anny Pawlik, pani Małgorzaty Patury i pani Pauliny Głowackiej – Słowianek pt.: „Nie ma tego złego”. Do inscenizacji oprawę muzyczną wykonał chór szkolny pod opieką pana Roberta Bykowskiego. W trakcie kiermaszu wystąpiła także grupa taneczna Hajdasz. Za zebraną kwotę zostaną zakupione pomoce dydaktyczne do szkoły. Pani dyrektor szkoły - Jolanta Kujawska – Wężyk, podziękowała darczyńcom, przybyłym gościom  i wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację tego przedsięwzięcia oraz przyczynili się do jego sukcesu.

Czytaj więcej...
dzień ziemi

07.04.2025

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach ekologicznych!

22 kwietnia 2025 r. obchodzimy święto naszej planety i wszystkich ekologów,którego hasłem przewodnim jest „Nasza Moc, Nasza Planeta” („Our Power, Our Planet”). To wyjątkowy moment, który jednoczy miliony ludzi na całym świecie w działaniach na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. To wspaniała okazja, aby pomyśleć, co każdy z nas może zrobić dla Ziemi, aby była zdrowa, piękna i czysta.Wszyscy chcemy żyć w zdrowym środowisku, dlatego musimy wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym. Każdy młody człowiek powinien wzrastać w przeświadczeniu, że poprzez indywidualne codzienne działania może przyczynić się do ratowania harmonijnego oraz zdrowego życia na planecie Ziemia.W bieżącym roku zachęcamy do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób.Z tej okazji w naszej szkole organizujemy konkursy o tematyce ekologicznej, w dwóch kategoriach wiekowych.Konkurs z nagrodami dla uczniów klas 1-3Praca plastyczna pod hasłem „Kartka z życzeniami dla Ziemi - złóż życzenia Matce Ziemi”

Najlepsze życzenia składamy jubilatom, solenizantom i tym, którzy są dla nas ważni.

Już 22 kwietnia będziemy mieli okazję powinszować Błękitnej Planecie. A Ty czego życzysz Matce Ziemi? Praca konkursowa powinna mieć format kartki z życzeniami (powinna być otwierana, czyli zginamy kartkę A4 na pół). Technika wykonania i treść życzeń jest dowolna.

Kartki prosimy dostarczyć do wychowawców klas do dnia 24 kwietnia 2025 r. Konkurs z nagrodami dla uczniów klas 4 – 8Zapraszamy wszystkich uczniów klas IV – VIII do udziału w konkursie plastyczno – literackim pt. ,,Życzenia dla Ziemi”. Przedmiotem konkursu jest wykonanie kartki z życzeniami dla Ziemi. Na kartce dowolnego formatu należy umieścić życzenia w formie wierszyka lub rymowanki oraz rysunek nawiązujący do ich treści oraz do hasła: Nasza Moc, Nasza PlanetaPrace prosimy dostarczyć do nauczycieli: Celina Galia sala 73, Alicja Staniaszek sala 54 do dnia 24 kwietnia 2025 r. Serdecznie zapraszamy wszystkich do aktywności twórczej. UWAGA! Do każdej pracy konkursowej należy dołączyć metryczkę z imieniem i nazwiskiem oraz klasą uczestnika konkursu.  

Czytaj więcej...
kiermasz

26.03.2025

Zapraszamy na KIERMASZ WIELKANOCNY

Czytaj więcej...
matematyka

25.03.2025

Mateusz Kaźmierczak – uczeń Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy laureatem XX Olimpiady Matematycznej Juniorów

15 marca 2025r. na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się zawody III stopnia XX Olimpiady Matematycznej Juniorów. Dzień później, 16.03.2025r., w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej miało miejsce uroczyste zakończenie olimpiady i wtedy ogłoszono  wyniki.   W XX OMJ wzięło udział 7117 uczniów z 1159 szkół z całej Polski. Do zawodów II stopnia zakwalifikowano 1385 uczniów z 812 szkół. Naszą szkołę na II etapie reprezentowali: Miron Słowianek z kl.8 a, Alicja Korytkowska, Nikola Stasiak i Oliwier Żelazny z kl.8 b oraz Justyna Kaźmierczak i Mateusz Kaźmierczak z kl.7 a . Do ścisłego finału zakwalifikowano 150 uczniów. Pierwszy raz w historii , w tym zaszczytnym gronie,  znalazł się uczeń naszej szkoły –  Mateusz Kaźmierczak. Mateusz odniósł ogromny sukces, uzyskując tytuł laureata. Jako jedyny uczeń z woj. łódzkiego znalazł się w gronie 56 najlepszych uczniów  w Polsce. Dodatkowo, dzięki uzyskanej wysokiej punktacji, Mateusz został zakwalifikowany przez Komitet Główny Olimpiady do grona 20 uczniów, którzy w ramach nagrody wezmą udział w obozie naukowym OMJ w dniach 1 – 7 czerwca 2025 r. w Świętej Katarzynie (woj. świętokrzyskie). Podczas wręczenia dyplomów i zaświadczeń wszystkim laureatom gratulował przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej Juniorów - dr Arkadiusz Męcel.Mateuszowi podczas zawodów III stopnia,  jak i  uroczystości ogłoszenia wyników, towarzyszyli rodzice, nauczycielka matematyki – pani mgr Joanna Ryś i pan profesor Paweł Kwiatkowski.Olimpiada Matematyczna Juniorów jest  najbardziej prestiżowym i najtrudniejszym konkursem matematycznym w Polsce. Uzyskany tytuł laureata uprawnia Mateusza do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz gwarantuje przyjęcie do wybranej przez siebie szkoły ponadpodstawowej. To nie jest  jedyny sukces Mateusza. W bieżącym roku szkolnym uzyskał także tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki organizowanego przez Łódzkiego Kuratora Oświaty, jest laureatem Piotrkowskiego Maratonu Matematycznego oraz zakwalifikował się do ścisłego finału konkursu „Matematyka Moja Pasja” (ostatni konkurs nie jest jeszcze rozstrzygnięty). Aby odnosić tak ogromne sukcesy, nie wystarczą talent i systematyczna praca w szkole. Mateusz swoje zainteresowania matematyczne rozwija również pod okiem profesora Pawła Kwiatkowskiego, uczestnicząc w zajęciach koła matematycznego w I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Tryb.  Kilkukrotnie wyjeżdżał na  tygodniowe warsztaty matematyczne do Poręby Wielkiej. Mateusz Kaźmierczak to uczeń o wyjątkowych zdolnościach matematycznych. Jest inspiracją dla swoich rówieśników do podejmowania własnych wyzwań i dążenia do postawionych sobie celów. Gratulujemy Mateuszowi i jesteśmy bardzo dumni, że mamy w naszym gronie tak zdolnego  ucznia. 

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka