Uroczyste zakończenie roku klas 8

14.06.2023

Uroczyste zakończenie roku klas 8

Dnia 14 czerwca miała miejsce uroczysta akademia z okazji zakończenia roku klas 8. Uczniowie zaprezentowali się w programie artystycznym, który podkreślił nostalgiczne wspomnienia, jakie uczniowie opuszczający mury naszej szkoły będą z łezką w oku przywoływać. Wszyscy zgromadzeni świetnie bawili się oglądając humorystyczne scenki przygotowane przez ósmoklasistów i słuchając utworów muzycznych wykonywanych przez szkolny chór. Po uroczystej akademii uczniowie bawili się na balu...        

Czytaj więcej...

Koło

14.06.2023

Wycieczka do Leśnej Osady w Kole

W dniu 12 czerwca 2023 r. uczniowie klas 3 a i 3 b uczestniczyli w wycieczce do Osady Edukacyjnej i  Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kole. Głównym celem wycieczki było kształtowanie postawy ekologicznej wśród uczniów. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały ciekawostek z życia ptaków i zwierząt przebywających w osadzie. Miały okazję do bezpośredniego obcowania ze zwierzętami, a nawet karmienia ich przywiezioną przez siebie karmą. Uczniowie obejrzeli  zagrody, w których znajdują się dzikie zwierzęta oraz poznali historię podopiecznych ośrodka. To była wspaniała lekcja przyrody. Oprowadzał nas pan Paweł Kowalski i pracownicy osady ekologicznej. Dziękujemy !!!

Czytaj więcej...

Żarki

13.06.2023

Żarki - cz.3

Galeria nr 3

Czytaj więcej...

Żarki

13.06.2023

Wycieczka do Żarek - cz.2

Kolejne galeria zdjęć z Żarek

Czytaj więcej...

Śniadanie na trawie

12.06.2023

Śniadanie na trawie

W środę, 7 czerwca 2023r. w naszej szkole odbyła się akcja plenerowa pod nazwą „ Śniadanie na trawie” zorganizowana przez Samorząd Uczniowski Klas Młodszych. W piękny, czerwcowy poranek uczniowie klas młodszych zgromadzili się na terenie wokół szkoły,  by na kocykach i  na świeżym powietrzu spożyć  drugie śniadanie oraz zdrowe przekąski.Akcja miała na celu: integrację zespołów klasowych, propagowanie zdrowego odżywiania oraz ważną rolę drugiego śniadania. Śniadanie miało być zdrowe!

Czytaj więcej...

Żarki

12.06.2023

Wycieczka do Żarek

5 czerwca uczniowie klas trzecich wyjechali na wycieczkę do Żarek. Przygodę rozpoczęli od Manufaktury Słodyczy HokusPokuss, gdzie poznali sposób wywarzania lizaków i cukierków. Zgrabne ręce pań tworzyły wspaniałe kształty i kolory tych smakołyków. Dzieci również mogły spróbować swoich możliwości i stworzyć własnego lizaka. Następnie uczniowie przenieśli się do Etnopracowni, gdzie z sianka tworzyli zwierzątka. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn. Tam poznali sposoby obróbki ziarna i wypieku chleba. Wszystkiego mogli dotknąć i własnoręcznie spróbować użycia żaren i innych urządzeń. Oprócz tego poznali inne rzemiosła: szewca, bednarza oraz kowala. Na koniec uczniowie uczyli się wytwarzać samodzielnie pizzę w Restauracji Przystań Leśniów. Oczywiście własnoręcznie wykonane pizze ze smakiem skonsumowali. Wycieczka była bardzo ciekawa, wszyscy wrócili zadowoleni.

Czytaj więcej...

Boże Ciało

07.06.2023

Zapraszamy po weekendzie...

Informujemy, że dnia 9 czerwca 2023r. szkoła będzie nieczynna... 

Czytaj więcej...

Wolne

06.06.2023

9 CZERWCA SEKRETARIAT BĘDZIE NIECZYNNY...

9 czerwca sekretariat naszej szkoły będzie nieczynny... przepraszamy

Czytaj więcej...

Dzień Dziecka

01.06.2023

Dzień Dziecka 2023

Dziś obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Dziecka, który jest u nas nierozerwalnie związany z dniem sportu. Zamiast siedzenia przy szkolnych ławkach, było dziś aktywnie i miło. Na uczniów czekało wiele atrakcji: były dmuchańce, projekcje filmowe i słodki poczęstunek. Strażacy zaprezentowali sprzęt gaśniczy, i każdy mógł zasiąść w kabinie wozu bojowego. Można było również pobiegać z panią Katarzyną Cander, która opowiedziała o tajnikach biegów długodystansowych....

Czytaj więcej...

mama

30.05.2023

II Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem: „Kocham Ciebie, mamo…”

         Dzień Matki – to szczególne święto, które honoruje wszystkie Mamy, stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony                 w opiekę i wychowanie. Z tej okazji dnia 26 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem: „Kocham Ciebie, mamo…” zorganizowany przez p. Lidię Sacińską we współpracy z p. Agnieszką Migdal. Wzięło w nim udział 16 uczniów ze szkół: w Srocku, Jarostach, Babach i Moszczenicy. Uczniowie oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-V i VI-VII.Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, a także umiejętności, nad którymi pilnie pracowali w ostatnim czasie. Wybór najlepszych był niełatwy, ponieważ wszyscy prezentowali wysoki poziom.Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: p. Lidia Sacińska, p. Iwona Pałygiewicz, p. Karolina Ludwiczak i p. Edyta Jończyk. Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:W kategorii klas IV-V- Wiktoria Maciejek (Srock)- Maja Szymańska (Baby)- Mateusz Misztela (Moszczenica)W kategorii klas VI- VII- Aleksandra Słowianek (Baby)- Julia Stoś (Srock)- Kornelia Badek (Srock)Wyróżnienie:Bianca Dąbrowska (Jarosty)Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom składamy gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy za rok.   

Czytaj więcej...

dietetyk

19.04.2023

Zdrowe żywienie – mądre myślenie

„Zdrowe żywienie – mądre myślenie” - spotkanie z dietetykiem uczniów szkoły podstawowej w ramach programu „Trzymaj formę” W środę 19 kwietnia  2023 roku  w ramach  Tygodnia Edukacji Ekologiczno – Prozdrowotnej „Zdrowe żywienie – mądre myślenie” połączony z Międzynarodowym Dniem Ziemi i realizacją programu „Trzymaj Formę” - gościliśmy w naszej szkole specjalistę w dziedzinie żywienia, pana Damiana Balińskiego z Gabinetu Dietetycznego w Łodzi.  W trzygodzinnych zajęciach stacjonarnych wzięli udział uczniowie z klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Moszczenicy.Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zaburzeń odżywiania, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jak mówił prowadzący, tylko wypracowane, zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą cieszyć się dobrą formą oraz zgrabną sylwetką. Zwrócił także uwagę na łączenie elementów zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu.Pan dietetyk przygotował interesującą pogadankę połączoną z prezentacją multimedialną i przeprowadził dyskusję na temat zasad prawidłowego odżywiania. Omówił też główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywają dobrze skomponowane śniadanie, obiad i kolacja. Dzieci uzyskały również informacje na temat produktów jakich powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się zdrowiem, witalnością i dobrym samopoczuciem. Uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem, wypowiadali się na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Na zakończenie spotkania otrzymali gotowe wskazówki jak komponować posiłki oraz przykładowe jadłospisy przygotowane przez dietetyka. Te informacje, również zostały przekazane poprzez platformę LIBRUS do rodziców naszych uczniów. Składamy serdeczne podziękowania panu Damianowi za wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania.

Czytaj więcej...

policja

18.05.2023

Spotkanie z policją

W środę uczniowie klas starszych uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami policji, które miało związek z niebezpiecznymi praktykami, które zaistniały ostatnio w przestrzeni internetowej grup Instagramowych dotyczących naszego wspólnego środowiska. Uczniowie zaznajomieni byli z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą hejt w Internecie - zarówno dla ofiar, jak i sprawców. Prosimy również rodziców i opiekunów o uważne monitorowanie urządzeń swoich dzieci i treści jakie mogą do nich docierać. Zachęcamy do korzystania z aplikacji filtrujących, jak np. Family Link  

Czytaj więcej...

żywienie

27.04.2023

Tydzień Edukacji Ekologiczno – Prozdrowotnej „Zdrowe żywienie – mądre myślenie” połączony z Międzynarodowym Dniem Ziemi

Dzień Ziemi to święto obchodzone 22 kwietnia niemal na całym świecie. Celem święta jest zwrócenie uwagi mieszkańców Ziemi na ekologiczną stronę planety i promowanie postaw związanych z ochroną przyrody oraz zachęcenie do oszczędności energii elektrycznej oraz refleksja nad zmianami klimatycznymi. Inscenizacja ekologiczno- prozdrowotna podsumowująca tegoroczne obchody w szkole w wykonaniu uczniów klasy V b i VI b miała na celu popularyzację oraz promocję wśród dzieci i młodzieży zdrowych nawyków, takich jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna. Prowadząc zdrowy styl życia, szczególnie od najmłodszych lat, możemy ograniczyć wystąpienie wielu chorób, w tym miażdżyca czy otyłość. Kształtując u dzieci i młodzieży mądre nawyki, realnie wpływamy na ich przyszłość. Sekretem wartościowej diety jest rezygnacja z żywności wysokoprzetworzonej i wybór zdrowego jedzenia. 25 kwietnia spotkaliśmy się w hali sportowej by obejrzeć program artystyczny na temat zdrowego żywienia. Był on częścią całego cyklu zajęć z okazji tygodnia ekologicznego, który w tym roku był poświęcony zasadom zdrowego żywienia. Oprócz fantastycznego występu uczniów, który nadzorowany był przez Panie Celinę Galię, Alicję Staniaszek i Pana Roberta Bykowskiego, wisienką na torcie było rozdanie nagród za udział w konkursach ekologicznych i rozdanie karnetów do Mandorii, ufundowanych przez Starostę Powiatu Piotrkowskiego pana doktora Piotra Wojtysiaka.

Czytaj więcej...

Paś

27.04.2023

Jubileusz 10-lecia posługi ks. proboszcza w naszej parafii

Reprezentacja uczniów naszej szkoły, wraz z panią dyrektor, uczestniczyła we mszy świętej z okazji 10-lecia posługi kapłańskiej ks. proboszcza Władysława Pasia w naszej parafii. W imieniu całej społeczności szkolnej złożyliśmy księdzu najlepsze życzenia...

Czytaj więcej...

parki

27.04.2023

II miejsce w województwie

Drużyna z naszej szkoły zajęła drugie miejsce w etapie wojewódzkim XXII edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy parki krajobrazowe Polski". Michalina Jaros, Julian Lewicki i Dominik Pietrzak odpowiadali na trudne pytania dotyczące parków naszego województwa oraz musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania 60 gatunków ptaków. takich jak np. bączek, rycyk czy cyraneczka. Uczniów do konkursu przygotowała pani Urszula Król.  

Czytaj więcej...

rzeka

19.04.2023

Operacja CZYSTA RZEKA

W najbliższy piątek od rana będziemy sprzątać brzegi naszej rzeki. Zachęcamy do zrobienia tego samego. Potrzebujesz jedynie, worka, rękawic i odrobiny czasu... My sprzątamy w godzinach 8-15. Przyłączysz się? 

Czytaj więcej...

Katyń

14.04.2023

Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy

  Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy    14 kwietnia 2023r. odbyły się w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy  uroczystości związane z obchodami 83. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 13. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.  Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 przed Tablicą Katyńską upamiętniającą męczeńską śmierć trzech mieszkańców gminy, ofiar zbrodni katyńskiej. W Charkowie, Katyniu i Twerze zginęli Michał Antosiak- por. Wojska Polskiego, Leszek Heinzel- podporucznik Wojska Polskiego oraz Andrzej Góra- aspirant Policji Państwowej.  Odśpiewano hymn Polski, żołnierze z 7 Dywizjonu Lotniczego z Glinnika odczytali Katyński Apel Poległych i oddali salwę honorową. Przed tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Wśród delegacji byli przedstawiciele Powiatu Piotrkowskiego ze starostą dr.Piotrem Wojtysiakiem i wicestarostą Dariuszem Magaczem, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim- Tomasz Trzaskacz,  wizytator KO Aneta Cichoń, władze samorządowe z przewodniczącą Rady Gminy- Małgorzatą Domańską oraz wójtem Gminy Moszczenica- Marcelim Piekarkiem, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, przedstawiciele GOKiS z Dyrektorem Włodzimierzem Kaźmierczakiem, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Całą uroczystość poprowadziła dyrektor szkoły Jolanta Kujawska-Wężyk. Odnosząc się do tragicznych wydarzeń z 1940 roku, mówiła o zachowaniu pamięci o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane, o wymordowaniu polskiej inteligencji. Na koniec zacytowała słowa polsko-amerykańskiego politologa Zbigniewa Brzezińskiego: „Katyń – to miejsce i nazwa, które pozostaną na zawsze w pamięci każdego Polaka; Katyń to słowo kojarzące się z okrucieństwem, bestialstwem  i podstępem.  Katyń – to także oszustwo popełnione wobec ludzi, którym wpierw kazano wierzyć, że mają być uwolnieni i powrócą do swoich rodzin, aby później wymordować ich jednego po drugim bez żadnego ostrzeżenia, bez możliwości napisania ostatniego listu, nawet odmówienia ostatniej modlitwy. Okolicznościowe przemówienia  wygłosili  również goście. Starosta piotrkowski dr Piotr Wojtysiak mówił:  Ofiary mordu Katyńskiego  zostawiły testament wierności ojczyźnie, odwagi, niezłomnego patriotyzmu (…) Dzisiaj przychodzi nam żyć w świecie, gdzie znów za wschodnią granicą dochodzi do ludobójstwa. Musimy być świadkami tej historii i cały czas o niej pamiętać. Z kolei wójt Marceli Piekarek zwrócił uwagę, że są cierpienia, na które nigdy nie pada nawet najdrobniejszy pył zapomnienia, a naród, który nie pamięta swojej historii jest narodem bez przyszłości.  Do nauczania św. Jana Pawła II odniósł się dyrektor KO  Tomasz Trzaskacz, który podsumował wystąpienia dwoma słowami: Pamięć i tożsamość… Pamięć o zbrodni katyńskiej jest niezmiernie ważnym elementem budowania i podtrzymywania tożsamości, która jest fundamentem budowania bezpieczeństwa Polski.   Centralnym punktem obchodów rocznicowych była Msza Święta  odprawiona przez ks. Jakuba Konwaluka, w czasie której modlono się za pomordowanych w Katyniu oraz w innych miejscach kaźni przez sowieckich oprawców i za ofiary katastrofy lotniczej  w Smoleńsku. Uroczystość zakończyła się montażem słowno- muzycznym pt.: „ Katyń- Golgota Wschodu” przygotowanym przez młodzież szkolną. Młodzi aktorzy, w sposób niezwykle realistyczny, przedstawili warunki obozowej egzystencji, oddali atmosferę towarzyszącą więźniom Ostaszkowa, Starobielska i Kozielska. Całości dopełniała prezentacja multimedialna podkreślająca tragedię tamtych dramatycznych wydarzeń. Występ uświetnił śpiew pieśni patriotycznych wykonanych przez chór szkolny.   Ta podniosła uroczystość to prawdziwa lekcja historii o zbrodni, która miała być zapomniana. Społeczność  naszej szkoły  czci pamięć o tamtych wydarzeniach. Przede wszystkim traktuje to jako obowiązek pamięci o ludziach, elicie polskiego narodu, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.   Dziękujemy wszystkim za przygotowanie tej patriotycznej uroczystości, a szczególnie: p. Agnieszce Sima, p. Alicji Staniaszek, p. Agnieszce Migdal, p. Ilonie Gomuli, p. Robertowi Bykowskiemu i p. Pawłowi Andrzejewskiemu.  

Czytaj więcej...

Katyń

14.04.2023

Rocznica Zbrodni Katyńskiej cz. 2

Obchody rocznicy zbrodni katyńskiejw Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy   14 kwietnia 2023r. odbyły się w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy  uroczystości związane z obchodami 83. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 13. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 przed Tablicą Katyńską upamiętniającą męczeńską śmierć trzech mieszkańców gminy, ofiar zbrodni katyńskiej. W Charkowie, Katyniu i Twerze zginęli Michał Antosiak- por. Wojska Polskiego, Leszek Heinzel- podporucznik Wojska Polskiego oraz Andrzej Góra- aspirant Policji Państwowej.  Odśpiewano hymn Polski, żołnierze z 7 Dywizjonu Lotniczego z Glinnika odczytali Katyński Apel Poległych i oddali salwę honorową. Przed tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Wśród delegacji byli przedstawiciele Powiatu Piotrkowskiego ze starostą dr.Piotrem Wojtysiakiem i wicestarostą Dariuszem Magaczem, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim- Tomasz Trzaskacz,  wizytator KO Aneta Cichoń, władze samorządowe z przewodniczącą Rady Gminy- Małgorzatą Domańską oraz wójtem Gminy Moszczenica- Marcelim Piekarkiem, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, przedstawiciele GOKiS z Dyrektorem Włodzimierzem Kaźmierczakiem, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Całą uroczystość poprowadziła dyrektor szkoły Jolanta Kujawska-Wężyk. Odnosząc się do tragicznych wydarzeń z 1940 roku, mówiła o zachowaniu pamięci o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane, o wymordowaniu polskiej inteligencji. Na koniec zacytowała słowa polsko-amerykańskiego politologa Zbigniewa Brzezińskiego:„Katyń – to miejsce i nazwa, które pozostaną na zawsze w pamięci każdego Polaka; Katyń to słowo kojarzące się z okrucieństwem, bestialstwem  i podstępem.  Katyń – to także oszustwo popełnione wobec ludzi, którym wpierw kazano wierzyć, że mają być uwolnieni i powrócą do swoich rodzin, aby później wymordować ich jednego po drugim bez żadnego ostrzeżenia, bez możliwości napisania ostatniego listu, nawet odmówienia ostatniej modlitwy. Okolicznościowe przemówienia  wygłosili  również goście. Starosta piotrkowski dr Piotr Wojtysiak mówił:  Ofiary mordu Katyńskiego  zostawiły testament wierności ojczyźnie, odwagi, niezłomnego patriotyzmu (…) Dzisiaj przychodzi nam żyć w świecie, gdzie znów za wschodnią granicą dochodzi do ludobójstwa. Musimy być świadkami tej historii i cały czas o niej pamiętać. Z kolei wójt Marceli Piekarek zwrócił uwagę, że są cierpienia, na które nigdy nie pada nawet najdrobniejszy pył zapomnienia, a naród, który nie pamięta swojej historii jest narodem bez przyszłości.  Do nauczania św. Jana Pawła II odniósł się dyrektor KO  Tomasz Trzaskacz, który podsumował wystąpienia dwoma słowami: Pamięć i tożsamość… Pamięć o zbrodni katyńskiej jest niezmiernie ważnym elementem budowania i podtrzymywania tożsamości, która jest fundamentem budowania bezpieczeństwa Polski.   Centralnym punktem obchodów rocznicowych była Msza Święta  odprawiona przez ks. Jakuba Konwaluka, w czasie której modlono się za pomordowanych w Katyniu oraz w innych miejscach kaźni przez sowieckich oprawców i za ofiary katastrofy lotniczej  w Smoleńsku.Uroczystość zakończyła się montażem słowno- muzycznym pt.: „ Katyń- Golgota Wschodu” przygotowanym przez młodzież szkolną. Młodzi aktorzy, w sposób niezwykle realistyczny, przedstawili warunki obozowej egzystencji, oddali atmosferę towarzyszącą więźniom Ostaszkowa, Starobielska i Kozielska. Całości dopełniała prezentacja multimedialna podkreślająca tragedię tamtych dramatycznych wydarzeń. Występ uświetnił śpiew pieśni patriotycznych wykonanych przez chór szkolny.   Ta podniosła uroczystość to prawdziwa lekcja historii o zbrodni, która miała być zapomniana. Społeczność  naszej szkoły  czci pamięć o tamtych wydarzeniach. Przede wszystkim traktuje to jako obowiązek pamięci o ludziach, elicie polskiego narodu, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.   Dziękujemy wszystkim za przygotowanie tej patriotycznej uroczystości, a szczególnie: p. Agnieszce Sima, p. Alicji Staniaszek, p. Agnieszce Migdal, p. Ilonie Gomuli, p. Robertowi Bykowskiemu i p. Pawłowi Andrzejewskiemu.  

Czytaj więcej...

Katyń

14.04.2023

Rocznica Zbrodni Katyńskiej cz. 1

Obchody rocznicy zbrodni katyńskiejw Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy   14 kwietnia 2023r. odbyły się w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy  uroczystości związane z obchodami 83. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 13. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 przed Tablicą Katyńską upamiętniającą męczeńską śmierć trzech mieszkańców gminy, ofiar zbrodni katyńskiej. W Charkowie, Katyniu i Twerze zginęli Michał Antosiak- por. Wojska Polskiego, Leszek Heinzel- podporucznik Wojska Polskiego oraz Andrzej Góra- aspirant Policji Państwowej.  Odśpiewano hymn Polski, żołnierze z 7 Dywizjonu Lotniczego z Glinnika odczytali Katyński Apel Poległych i oddali salwę honorową. Przed tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Wśród delegacji byli przedstawiciele Powiatu Piotrkowskiego ze starostą dr.Piotrem Wojtysiakiem i wicestarostą Dariuszem Magaczem, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim- Tomasz Trzaskacz,  wizytator KO Aneta Cichoń, władze samorządowe z przewodniczącą Rady Gminy- Małgorzatą Domańską oraz wójtem Gminy Moszczenica- Marcelim Piekarkiem, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, przedstawiciele GOKiS z Dyrektorem Włodzimierzem Kaźmierczakiem, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Całą uroczystość poprowadziła dyrektor szkoły Jolanta Kujawska-Wężyk. Odnosząc się do tragicznych wydarzeń z 1940 roku, mówiła o zachowaniu pamięci o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane, o wymordowaniu polskiej inteligencji. Na koniec zacytowała słowa polsko-amerykańskiego politologa Zbigniewa Brzezińskiego:„Katyń – to miejsce i nazwa, które pozostaną na zawsze w pamięci każdego Polaka; Katyń to słowo kojarzące się z okrucieństwem, bestialstwem  i podstępem.  Katyń – to także oszustwo popełnione wobec ludzi, którym wpierw kazano wierzyć, że mają być uwolnieni i powrócą do swoich rodzin, aby później wymordować ich jednego po drugim bez żadnego ostrzeżenia, bez możliwości napisania ostatniego listu, nawet odmówienia ostatniej modlitwy. Okolicznościowe przemówienia  wygłosili  również goście. Starosta piotrkowski dr Piotr Wojtysiak mówił:  Ofiary mordu Katyńskiego  zostawiły testament wierności ojczyźnie, odwagi, niezłomnego patriotyzmu (…) Dzisiaj przychodzi nam żyć w świecie, gdzie znów za wschodnią granicą dochodzi do ludobójstwa. Musimy być świadkami tej historii i cały czas o niej pamiętać. Z kolei wójt Marceli Piekarek zwrócił uwagę, że są cierpienia, na które nigdy nie pada nawet najdrobniejszy pył zapomnienia, a naród, który nie pamięta swojej historii jest narodem bez przyszłości.  Do nauczania św. Jana Pawła II odniósł się dyrektor KO  Tomasz Trzaskacz, który podsumował wystąpienia dwoma słowami: Pamięć i tożsamość… Pamięć o zbrodni katyńskiej jest niezmiernie ważnym elementem budowania i podtrzymywania tożsamości, która jest fundamentem budowania bezpieczeństwa Polski.   Centralnym punktem obchodów rocznicowych była Msza Święta  odprawiona przez ks. Jakuba Konwaluka, w czasie której modlono się za pomordowanych w Katyniu oraz w innych miejscach kaźni przez sowieckich oprawców i za ofiary katastrofy lotniczej  w Smoleńsku.Uroczystość zakończyła się montażem słowno- muzycznym pt.: „ Katyń- Golgota Wschodu” przygotowanym przez młodzież szkolną. Młodzi aktorzy, w sposób niezwykle realistyczny, przedstawili warunki obozowej egzystencji, oddali atmosferę towarzyszącą więźniom Ostaszkowa, Starobielska i Kozielska. Całości dopełniała prezentacja multimedialna podkreślająca tragedię tamtych dramatycznych wydarzeń. Występ uświetnił śpiew pieśni patriotycznych wykonanych przez chór szkolny.   Ta podniosła uroczystość to prawdziwa lekcja historii o zbrodni, która miała być zapomniana. Społeczność  naszej szkoły  czci pamięć o tamtych wydarzeniach. Przede wszystkim traktuje to jako obowiązek pamięci o ludziach, elicie polskiego narodu, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.   Dziękujemy wszystkim za przygotowanie tej patriotycznej uroczystości, a szczególnie: p. Agnieszce Sima, p. Alicji Staniaszek, p. Agnieszce Migdal, p. Ilonie Gomuli, p. Robertowi Bykowskiemu i p. Pawłowi Andrzejewskiemu.  

Czytaj więcej...

Wielkanoc

05.04.2023

Wesołych Świąt!

Czytaj więcej...

Aktualności

zdrowo

20.06.2024

Podsumowanie konkursu plastycznego o zdrowym odżywianiu

11 czerwca na 3 godzinie lekcyjnej, uczniowie klas młodszych zebrali się na górnym korytarzu, by podsumować akcję profilaktyczną o zdrowym odżywianiu. Po krótkiej pogadance na temat właściwości zdrowotnych stosowania zdrowej diety, uczniowie odebrali nagrody za przygotowane przez nich prace plastyczne. 

Czytaj więcej...
matematyka

19.06.2024

WARSZTATY MATEMATYCZNE w I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Tryb.

We wtorek, 18 czerwca 2024r. młodzi pasjonaci matematyki z klas czwartych , piątych i szóstych wzięli udział w warsztatach matematycznych w I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie zmagali się z zadaniami , które dotyczyły odpowiedniego rozmieszczenia liczb w narysowanych diagramach. Uczestnicy dzielnie odkrywali własności pewnych liczb i ich sum, wyciągali właściwe wnioski prowadzące do prawidłowych rozwiązań. Warsztaty dla młodych olimpijczyków prowadził profesor Paweł Kwiatkowski – nauczyciel matematyki w I LO. Równolegle odbywały się również warsztaty dla uzdolnionych uczniów klas starszych SP prowadzone przez laureatów i finalistów Olimpiady Matematycznej. Uczestniczyli w nich również uczniowie naszej szkoły z klas siódmych i szóstych.

Czytaj więcej...
roma

13.06.2024

Pielgrzymka do grobu św. Stanisława Kostki

W dniach 3-10 czerwca, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pielgrzymce do grobu św. Stanisława Kostki, który znajduje się w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. W drodze do jego grobu, odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc - Wenecję i wyspę Burano, Asyż, Orvieto i Padwę. Podczas naszej drogi towarzyszył nam ksiądz Jakub Konwaluk, który służył nam posługą kapłańską - odprawiając msze święte w Bazylice Katedralnej św. Marka w Wenecji i Bazylice św. Antoniego w Padwie. Mimo napiętego programu wycieczki, uczniowie wrócili z niej zadowoleni i pełni wrażeń.  

Czytaj więcej...
grill

20.06.2024

Grill pożegnalny klas 8

18 czerwca 2024r. odbył się grill pożegnalny klas 8. Przyszli absolwenci mięli okazję, aby spędzić trochę czasu na rozmowach, delektując się przygotowanymi przez siebie łakociami. Dziękujemy nauczycielom za obecność na naszym spotkaniu, a Pani Dyrektor za umozliwenie nam jego organizacji. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Waldemara Dudkiewicza, za użyczenie grilla i pomoc w przygotowaniu kiełbasek.                                                                                                                                         Uczniowie klas 8fot. Krzysztof Dudkiewicz

Czytaj więcej...
tenis

18.06.2024

IV MIEJSCE W POLSCE DLA LILIANNY KALETY i ALICJI JUSTYNY w zawodach tenisa stołowego

W dniach 6-7 czerwca w Rawie Mazowieckiej odbywał się Ogólnopolski Finał Igrzysk Dzieci w tenisie stołowym dla dziewcząt i chłopców z rocznika 2011 i młodszych. W zawodach wzięło udział 24 zespoły szkolne w obu kategoriach, które wcześniej wywalczyły ten awans zajmując I lub II miejsce w swoim województwie. Naszą szkołę reprezentowały Lilianna Kaleta i Alicja Justyna. Dziewczęta w tym roku szkolnym były niepokonane zarówno w powiecie, rejonie jak i w województwie. W pierwszym dniu turnieju walczyły najpierw w fazie grupowej gdzie pokonały drużyny SP Połczyn Zdrój (3:1) oraz SP Zawadzkie(3:0). Kolejną przeprawą była drużyna z SP Kamienia Pomorskiego (3:0) a jej pokonanie pozwoliło walczyć o miejsca I-VIII. O wejście do najlepszej czwórki dziewczęta pokonały SP Barcin (3:0).Kolejny dzień to walka o każdy najdrobniejszy punkt  a przy stole zostawione krew, pot i łzy. Na początek SP Ostróda i ciężka przeprawa zawodniczką, która w swej kategorii jest mistrzynią Polski. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:3 ale każdy set na przewagę. Kolejny pojedynek z drużyną z SP Chybia , mecz równie zacięty a wynik 2:3 i w rezultacie IV miejsce w Polsce. To ogromny sukces naszych młodych tenisowych wojowniczek i awans w porównaniu z zeszłym rokiem o 10 miejsc. Gratulacje dla Lilianny i Alicji za ich waleczność i podziękowania dla Klaudii Jagodzińskiej -trenerki klubu ULKS Moszczenica  za jej wsparcie w turnieju ;-)

Czytaj więcej...
foto

29.05.2024

DZIEŃ DZIECKA W SZKOLE

W naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka, który jest u nas nierozerwalnie związany z dniem sportu. Zamiast siedzenia przy szkolnych ławkach, było dziś aktywnie i miło. Na uczniów czekało wiele atrakcji: były dmuchańce, projekcje filmowe i słodki poczęstunek. Strażacy zaprezentowali sprzęt gaśniczy, i każdy mógł zasiąść w kabinie wozu bojowego. 

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka