A

08.05.2019

SUKCES ZUZI W KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM

Kto nie dał się złapać w ortograficzne pułapki?!             18 maja 2019r. (sobota) 5 uczniów naszej placówki, pod opieką p. Lidii Sacińskiej, wzięło udział w X edycji konkursu ortograficznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 w Piotrkowie Tryb.             Po przejściu niełatwych eliminacji szkolnych reprezentowali nas: 1.      Natalia Kopańska kl. VIa 2.      Plichta Zuzanna VIa 3.      Sońta Maja Va 4.      Świątek Aleksander Vd 5.      Winciorek Nela VIb Cała piątka zaprezentowała bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Uczniowie zmagali się z pisownią m. in. takich wyrazów jak: prószyć, ohyda, lonża, zhańbić czy gżegżółka. Kto nie dał się złapać w ortograficzne pułapki? Najlepiej z naszej piątki poradziła sobie Zuzia Plichta, która otrzymała wyróżnienie, dyplom i nagrodę książkową. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz pamiątkowe lektury.

Czytaj więcej...

A

13.05.2019

POZNAJEMY POLSKĘ

10 maja uczniowie wszystkich klas V pojechali zwiedzać Sandomierz i jego okolice.  Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy z przewodnikiem, było Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Uczniowie mogli tam podziwiać różne kolekcje figurek, wystawę starej porcelany i serwisów oraz przedmioty ozdobne (w większości unikatowe), wykonane ręcznie.  Dowiedzieliśmy się również,  jak przebiega produkcja porcelany od 1804r. Zakupione tam garnuszki i filiżanki stały się cenną pamiątką dla uczniów. W galerii sztuki współczesnej Van Rij podziwialiśmy kolekcję ikon i obrazów na porcelanie oraz zbiór prac „ogniem malowanych” światowej sławy artysty polskiego pochodzenia - Lubomira Tomaszewskiego. Następnie, podzieleni na grupy, śladami serialowego ojca Mateusza, zwiedzaliśmy Sandomierz wraz z lokalnymi przewodnikami PTTK. Uczniom bardzo podobała się Podziemna Trasa Turystyczna i związane z nią legendy, opowiedziane pod Rynkiem. Na zdjęciach uwieczniliśmy Bazylikę Katedralną, Kościół św. Jakuba, Klasztor oo. Dominikanów, Bramę Opatowską i Rynek. Mogliśmy też przecisnąć się przez Ucho Igielne i przejść wąwozem lessowym. Spacer po Starym Mieście i zjedzenie lodów, był miłym wytchnieniem w naszej wędrówce. Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w Zbrojowni, gdzie uczniowie przymierzali zbroje i hełmy rycerskie oraz suknie dworskich panien. Dzięki słonecznej pogodzie i miłej atmosferze wycieczka nasza była bardzo udana.

Czytaj więcej...

A

09.05.2019

NIEZWYKŁA LEKCJA W SĄDZIE

8 maja uczniowie klas siódmych i ósmych wraz z opiekunami: Alicją Staniaszek, Barbarą Jędraszczyk i Joanną Durą odwiedzili Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, aby wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej w ramach realizowanego przez piotrkowski sąd przedsięwzięcia w zakresie edukacji prawniczej młodzieży. Przeprowadzeniem symulacji zajęli się wolontariusze Fundacji Court Watch Polska, których reprezentowali dwaj studenci prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W czasie rozprawy jeden z nich pełnił rolę sędziego, a drugi - prokuratora.  W pozostałe role uczestników postępowania sądowego wcielili się uczniowie biorący udział w symulacji. Przedmiotem rozprawy stał się proces młodej dziewczyny, oskarżonej o pobicie i okaleczenie koleżanki. Wszyscy uczniowie  z uwagą śledzili  kolejne etapy toczącej się sprawy. Na koniec wysłuchali wyroku sędziego. Podsumowaniem całej symulacji rozprawy sądowej było jej omówienie. Każdy z obecnych na sali miał możliwość  zaprezentowania własnego zdania na temat słuszności wydanego przez sędziego wyroku. W czasie tej niezwykłej lekcji uczniowie w znacznym stopniu wzbogacili swoją wiedzę z zakresu prawa i sądownictwa oraz zdobyli ciekawe informacje o pracy ludzi reprezentujących wymiar sprawiedliwości.

Czytaj więcej...

mj

07.04.2019

KIERMASZ WIELKANOCNY

Po raz kolejny w naszej szkole zorganizowany został Kiermasz Wielkanocny, podczas którego nabyć można było różnorodne artykuły wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Również podczas cieszącej się dużym zainteresowaniem licytacji można było stać się posiadaczem wielu wartościowych artykułów i voucherów, chociażby na sesję zdjęciową, czy jazdę konną.   Przybyli kupujący mogli obejrzeć wyjątkowe przedstawienia w wykonaniu uczniów klas V, pod kierunkiem swoich wychowawców: Jolanty Jaros, Agnieszki Magacz, Anetty Janczak, Lidii Sacińskiej oraz pani Joanny Ryś. Były to: "Rzepka" oraz „Magiczne liczby”. Do inscenizacji oprawę muzyczną wykonał chór szkolny pod opieką pana Roberta Bykowskiego. Owacjami na stojąco nagrodzony został uczeń klasy Ia, Piotr Sala, który wykonał na akordeonie kilka utworów. Również swoje wyjątkowe zdolności muzyczne zaprezentował Dominik Pietrzak i Jakub Kuchta. Wystąpiła także grupa taneczne z naszej szkoły, ucząca się pod okiem instruktora tańca ze szkoły „Cantinero”, pana Janusza Ptaszka.Za zebraną kwotę zostaną zakupione pomoce dydaktyczne do szkoły. Pani Jolanta Kujawska - Wężyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Stanisław Kostki w Moszczenicy, podziękowała darczyńcom,  przybyłym gościom  i wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację tego przedsięwzięcia oraz przyczynili się do jego sukcesu.

Czytaj więcej...

tr

05.04.2019

MATEMATYKA GÓRĄ

Uczniowie naszej szkoły w ramach Jubileuszowego Roku Matematyki utworzyli tzw. trójkąt Sierpińskiego."Trójkąt Sierpińskiego to jeden z najprostszych fraktali. Znany był na długo przed powstaniem tego pojęcia. Konstrukcja tego zbioru była podana przez polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego w 1915. Trójkąt Sierpińskiego otrzymuje się następująco: w trójkącie równobocznym łączy się środki boków, dzieląc go w ten sposób na cztery mniejsze trójkąty. Trójkąt środkowy usuwa się, a wobec trzech pozostałych trójkątów operację się powtarza, dzieląc każdy z nich na cztery mniejsze trójkąty, usuwając środkowy, a wobec pozostałych czynności się powtarzają. Punkty pozostające po nieskończenie wielu powtórzeniach tej operacji tworzą trójkąt Sierpińskiego". źródło: pl.wikipedia.org

Czytaj więcej...

fOTO

12.10.2018

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W piątek, tuż przed Dniem Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy, odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klas drugich pod kierunkiem swoich wychowawczyń: pani Anny Pawlik, pani Małgorzaty Patury oraz pani Teresy Ośkiewicz, przygotowali program artystyczny, w którym wyrazili swoją wdzięczność i podziękowanie wszystkim wychowawcom, nauczycielom i pracownikom szkoły za przekazaną wiedzę oraz za trud włożony w kształtowanie ich umysłów i serc. Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, teatralne i muzyczne. Wystąpił również chór szkolny, pod kierunkiem pana Roberta Bykowskiego  w rekordowym składzie - 32 uczniów. Podczas tej uroczystości pani Agata Biesaga – zastępca wójta Gminy Moszczenica i pan Dariusz Gruszczyński – przewodniczący Rady Rodziców złożyli najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Ten dzień minął bardzo miło i radośnie.

Czytaj więcej...

a

24.09.2018

KOLEJNE ODKRYTE TALENTY

W dniu 18 września 2018 roku uczennice naszej szkoły zwiedzały Sejm i Senat. Wycieczka była nagrodą za udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA organizowanym przez Senat RP. Szkoły zgłaszały swoje uczestnictwo do wskazanych biur senatorskich. Wśród najlepszych prac konkursowych z naszego okręgu znalazły się między innymi prace Dominiki Majdy, Kingi Król i Kingi Gorzkiewicz. W ramach nagrody ufundowanej przez Biuro senatorskie Rafała Ambrozika nasze uczennice wraz z panią Anią Olejnik zwiedziły miejsca obrad polskiego parlamentu. Pan przewodnik w interesujący sposób zapoznał uczestników wycieczki z zasadami działania  oraz funkcjami obu izb.  W budynku Senatu odbyło się też spotkanie z senatorem Rafałem Ambrozikiem, który podziękował za udział w konkursie oraz wspaniałe prace plastyczne. W dalszej części wycieczki uczestnicy zwiedzili przepiękną Warszawską Starówkę. Wyjazd do Warszawy przez wszystkich uczestników wycieczki został uznany za udany.

Czytaj więcej...

Z

14.11.2018

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

16 listopada  2018 r. w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera, bowiem pierwszoklasiści zostali oficjalnie pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy. W ten sposób powiększyła się nasza szkolna rodzina. Uczniowie klas pierwszych, pod kierunkiem swoich wychowawczyń, pani Małgorzaty Oleskiej, pani Iwony Pietrzkowskiej  oraz pani Anny Zasępy przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować naszą szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy" - mówiła pani dyrektor, dotykając ogromnym ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych. Następnie Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego życzyła młodszym kolegom sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece w szkole i poza nią. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście.  Bardzo serdecznie przemówili do bohaterów  uroczystości p. dyrektor Jolanta Kujawska – Wężyk oraz p. wójt Marceli Piekarek. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, nagrodzili pierwszoklasistów gromkimi brawami oraz wręczyli im pamiątkowe medale i drobne upominki. Ten dzień na długo zostanie w pamięci pierwszaków.

Czytaj więcej...

STAŚ

18.09.2018

ŚLADAMI ŚWIĘTEGO STANISŁAWA KOSTKI

W tym roku obchody Dnia Patrona stanowiły wyjątkowe święto, gdyż rok 2018 jest obchodzony w Kościele w Polsce jako Rok Świętego Stanisława Kostki, jest to również data rocznicowa, ponieważ mija 450 lat od śmierci naszego Patrona. Na uroczystość, w dniu 20 września, przybyli zacni goście: Ksiądz biskup - Ireneusz Pękalski, ksiądz proboszcz- Władysław Paś, wikariusz- Jakub Konwaluk, Wójt Gminy Moszczenica- p. Marceli Piekarek, Przewodnicząca Rady Gminy- p. Iwona Pietrzkowska, Dyrektor GOKiS- p. Jerzy Korytkowski, Kierownik GOPS- p. Marzena Dudzińska- Rejniak, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice.Rozpoczęliśmy Mszą Świętą, której przewodniczył Biskup. W kazaniu podkreślił, że „nasz Patron to wzór do naśladowania, sam naśladował Jezusa, wzrastając w mądrości”, apelując, aby te słowa stały się drogowskazem na ścieżkach życia każdego ucznia. Po mszy miało miejsce poświęcenie plecaków i przyborów szkolnych. Dzieci czekały na to z niecierpliwością, zostały nagrodzone strumieniami wody święconej.Po Eucharystii głos zabrała pani Dyrektor, Jolanta Kujawska – Wężyk, która podkreśliła, że my wszyscy staramy się wzorować na naszym Patronie, a najlepszymi przewodnikami w życiu są rodzice i nauczyciele. Następnie nawiązała do pielgrzymki śladami Stanisława Kostki. Wymieniła Rostków, Przasnysz i Rzym. W Kościele św. Andrzeja na Kwirynale, przy grobie św. Stanisława Kostki, dzieci z naszej szkoły odśpiewały hymn szkolny „Stanisławie Kostko Patronie nasz”, oddając hołd temu wielkiemu świętemu.Następnie uczniowie zaprezentowali inscenizację „Święty Staś Kostka” przygotowaną przez panie katechetki: Krystynę Żerek i Ilonę Gomulę. Młodzi aktorzy przedstawili w niej drogę do świętości człowieka wielkich pragnień. Odbyło się to na tle wspaniale przygotowanej scenografii z podkładem muzycznym chóru szkolnego.Na zakończenie uroczystości zostały wręczone nagrody za udział w Gminnym Konkursie Poetyckim: „Święty Stanisław Kostka jako dobre dziecko, pilny uczeń, gorliwy chrześcijanin, oddany Bogu i Ojczyźnie”. Nagrodzone i wyróżnione utwory odczytali sami ich autorzy, za co otrzymali gromkie brawa. Wiersze zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.Staś Kostka jest dowodem na to, że świętość można osiągnąć w każdym wieku, miejscu i czasie zatem starajmy się iść Jego śladami.

Czytaj więcej...

rozpoczęcie

03.09.2018

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

W dniu 3 września zainaugurowano nowy rok szkolny 2018/2019.Po odśpiewaniu hymnu państwowego i szkolnego, głos zabrała  Dyrektor szkoły Jolanta Kujawska – Wężyk, która gorąco powitała wszystkich obecnych. W swoim przemówieniu przedstawiła ogólny zarys organizacji pracy naszej szkoły w bieżącym roku szkolnym, przedstawiła nowo zatrudnionych nauczycieli. Przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele i uczniowie wraz z panią Dyrektor złożyli kwiaty pod Tablicą Katyńską. W ten sposób oddano hołd tym, którzy polegli w czasie II wojny światowej. Również tego dnia, w obecności wójta Moszczenicy – Marcelego Piekarka, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy – Jerzego Korytkowskiego, przedstawiciela KM PSP w Piotrkowie - mł. bryg. Jana Milczarka, prezesa Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie – Stanisława Sipy, prezesa OSP w Moszczenicy – dh Dariusza Magacza oraz członków rodziny śp. Romana Kaźmierczaka uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą postać patrona Gminno – Szkolnej Hali Sportowej – Romana Kaźmierczaka. Poświęcenia tablicy dokonał ksiądz kanonik Władysław Paś wraz z księdzem wikariuszem Jakubem Konwalukiem. Tablicę odsłonili wnukowie Romana Kaźmierczaka – Michał i Wojciech.Uczniowie klas trzecich oraz chór szkolny zaprezentowali montaż słowno - muzyczny wprowadzający w atmosferę nowego roku szkolnego.Pani Dyrektor i zaproszeni goście życzyli uczniom powodzenia w nauce a nauczycielom i pracownikom radości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Czytaj więcej...

Aktualności

wakacje

20.06.2024

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.źródło:RCBBy dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa w wakacje, kliknij tutaj.

Czytaj więcej...
siatka

20.06.2024

Szkolny turniej piłki siatkowej

W piątek 14 czerwca w hali sportowej uczniowie klas starszych rywalizowali ze sobą w szkolnym turnieju piłki siatkowej. Na 3 sektorach rozgrywali ze sobą mecze w swoich kategoriach wiekowych. Poniżej fotorelacja z zawodów. 

Czytaj więcej...
Dzień Ziemi

20.06.2024

Dzień Ziemi

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku. Do akcji przyłączyli się również uczniowie naszej szkoły, występując zarówno w roli nauczyciela, jak i ucznia, gdyż ucziowie klas starszych edukowali naszych zerówczaków, jak dbać o NASZ DOM. 

Czytaj więcej...
policjant

20.06.2024

Spotkanie z policjantką

11 czerwca uczniowie naszej szkoły spotkali się z naszą dzielnicową, która poruszyła z nimi tematy używek i zachowania bezpieczeństwa, zarówno w szkole i naszym najbliższym otoczeniu, jak rownież podczas naszych wakacyjnych wyjazdów. fot. K. Dudkiewicz

Czytaj więcej...
zdrowo

20.06.2024

Podsumowanie konkursu plastycznego o zdrowym odżywianiu

11 czerwca na 3 godzinie lekcyjnej, uczniowie klas młodszych zebrali się na górnym korytarzu, by podsumować akcję profilaktyczną o zdrowym odżywianiu. Po krótkiej pogadance na temat właściwości zdrowotnych stosowania zdrowej diety, uczniowie odebrali nagrody za przygotowane przez nich prace plastyczne. 

Czytaj więcej...
matematyka

19.06.2024

WARSZTATY MATEMATYCZNE w I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Tryb.

We wtorek, 18 czerwca 2024r. młodzi pasjonaci matematyki z klas czwartych , piątych i szóstych wzięli udział w warsztatach matematycznych w I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie zmagali się z zadaniami , które dotyczyły odpowiedniego rozmieszczenia liczb w narysowanych diagramach. Uczestnicy dzielnie odkrywali własności pewnych liczb i ich sum, wyciągali właściwe wnioski prowadzące do prawidłowych rozwiązań. Warsztaty dla młodych olimpijczyków prowadził profesor Paweł Kwiatkowski – nauczyciel matematyki w I LO. Równolegle odbywały się również warsztaty dla uzdolnionych uczniów klas starszych SP prowadzone przez laureatów i finalistów Olimpiady Matematycznej. Uczestniczyli w nich również uczniowie naszej szkoły z klas siódmych i szóstych.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka