rekrutacja

20.02.2020

ZAPISY DO KLASY I I ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

OGŁOSZENIE !!!w dniach02.03.2020 r. – 23.03.2020 r.  W  SEKRETARIACIE SZKOŁY  PODSTAWOWEJ im. św. Stanisława KostkiW MOSZCZENICY UL. DWORCOWA 9OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 800 – 1400 Rodzice,  którzy zapiszą dzieci urodzone  w  ww. rocznikach do innych  szkół, zobowiązani są powiadomić osobiście lub telefonicznie (44 616-95-00) szkołę, do której placówki (szkoły lub przedszkola) dziecko zostało zapisane.Dokumenty do pobrania: formularz zapisu możesz pobrać tutaj:

Czytaj więcej...

policja

09.10.2019

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

8 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z młodszym aspirantem Łukaszem Wróblem - policjantem Komisariatu  Policji w Wolborzu.Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas O-III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił  sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady  niewłaściwego zachowania się. Drugie spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas IV-VIII. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich. Pan Policjant mówił o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, poruszył także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do Policjanta. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły.

Czytaj więcej...

a

24.09.2019

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska. "Sprzątanie Świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!" - pod takim hasłem ruszyła akcja Sprzątania świata – Polska 2019. Ten rok to także szczególny rok: 25-lecia Fundacji Nasza Ziemia. W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracaliśmy uwagę na działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami.  I rzecz, równie ważna jak nie śmiecenie i sprzątanie: zmiana - tak naszych indywidualnych nawyków.Sprzątanie Świata – Polska 2019 odbyło się w naszej szkole  dnia 20 września 2019 r., a uczniowie  aktywnie i z zaangażowaniem brali w niej udział. Uczniowie klas siódmych  wraz z opiekunami: p. Celiną Galią, p. Alicją Staniaszek, p. Markiem Galia, uczestniczyli w  rajdzie  rowerowym  „Leśnym szlakiem”, celem którego była lokalizacja dzikich wysypisk śmieci i miejsc z zalegającymi odpadami.  Trasa rajdu liczyła około 40 km. Piękna pogoda uatrakcyjniła naszą wyprawę. Pełni wrażeń, dobrego humoru uczestnicy rajdu powrócili do szkoły. Pozostali uczniowie klas IV – VIII zostali zapoznani z głównym przesłaniem tegorocznej akcji. Uczniowie klas 0 – III wraz z wychowawcami sprzątali teren wokół szkoły, parku i najbliższej okolicy.  Lokalizowali miejsca z zalegającymi odpadami i przeprowadzali selektywną zbiórkę odpadów. 

Czytaj więcej...

f

17.06.2019

Wycieczka na Komendę Miejską Policji

W miniony poniedziałek uczniowie klas piątych odwiedzili Komendę Miejska Policji w Piotrkowie Tryb. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z praca policjantów, zwiedzenie budynku komendy przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa. Na miejscu przywitała nas pani Monika, zajmująca się pracą z dziećmi i młodzieżą, która opowiedziała na czym polega jej praca. Zwiedzaliśmy z nią budynek komendy.  Uczniowie zapoznali się również z pracą policjanta w Wydziale Kryminalnym, usłyszeli o sposobach zabezpieczania miejsca przestępstwa, zbierania śladów oraz zapoznali się z techniką zdejmowania odcisków palców. Wiele radości sprawiło dzieciom doświadczenie z użyciem alkogogli – czyli specjalnych okularów imitujących postrzeganie rzeczywistości jak pod wpływem alkoholu (zaburzenia widzenia, problemy z oszacowaniem odległości). Okazało się, że przejście kilkumetrowego toru z pachołkami to nie lada wyzwanie. Kolejnym punktem było zejście do policyjnych pomieszczeń dla  osób zatrzymanych, gdzie mieliśmy okazję, ale nie przyjemność, wejść do małych, okratowanych cel i zobaczyć jakie panują w nich warunki. Na parkingu policyjnym mogliśmy obejrzeć różne wozy policyjne – wozy patrolowe, do transportu aresztantów. Na koniec nie mogło oczywiście zabraknąć przypomnienia zasad bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania bezpieczeństwa nad wodą. Mieliśmy mnóstwo pytań na temat pracy policji a wycieczka wywołała tyle wrażeń, że z chęcią wybierzemy się tam jeszcze kiedyś.

Czytaj więcej...

J

21.05.2019

NAJWAŻNIEJSZE JEST BEZPIECZEŃTWO

O tym jak zachować się w trudnych sytuacjach, niekiedy nawet zagrażających zdrowiu i życiu naszym i innych opowiedzieli nam ratownicy z  Wyższej Szkoły Ratownictwa strategicznego w Łodzi. Każdy chętny uczeń mógł przećwiczyć metody udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz dowiedzieć się jak postępować  w trudnych nieprzewidywanych sytuacjach. 

Czytaj więcej...

q

29.05.2019

RODZINNE CZYTANIE

„Rodzina, rodzina, rodzina, ach rodzina.Rodzina nie cieszy, nie cieszy, gdy jest,Lecz kiedy jej nie maSamotnyś jak pies.”Słowa tej piosenki były motywem przewodnim akcji biblioteki szkolnej promującej czytanie. Wiadomo, że wszelkie nawyki, kultura osobista, ogłada kształtowane są i w szkole, i w domu. Jednak środowisko domowe ma tę przewagę nad każdym innym, że rodzinę łączy szczególna więź.  Łatwiej znieść krytykę, poddawać się rygorom wychowawczym, gdy za sznurki pociąga mama, tata lub dziadkowie. Nie do przecenienia jest też rola dobrego przykładu. A super wartością jest wspólne przebywanie, działanie, zabawa osób sobie najbliższych. Wtedy tworzy się między nimi więź, która jest kapitałem na dalsze życie. Procentuje to większą pewnością siebie, łatwością nawiązywania relacji społecznych, umiejętnością radzenia sobie ze stresem.            Jak na bibliotekarki przystało, naszym zdaniem najlepszym sposobem kształtowania wyżej wspomnianych wartości jest wspólne czytanie – RODZINNE CZYTANIE.28 maja siedem rodzin zaprezentowało się na forum szkolnym. Pomysł na taką formę wydarzenia wziął się z życia. My, nauczyciele też mamy rodziny i dzieci. Nasze dzieci, zwłaszcza te najmłodsze często obecne są w rozmowach w pokoju nauczycielskim. Chwalimy się nimi, pokazujemy zdjęcia i filmiki – taka swoista rywalizacja. Jako że uczniowie, których rodzice są nauczycielami naszej szkoły i są nam najbardziej dostępni, a w przeszłości z powodzeniem współpracowałyśmy z nimi, to oni stali się trzonem przedsięwzięcia.  Wśród siódemki prezentujących się drużyn byli: siedmioletnia Nikola Wojciechowska z Mamą,  sześcioletnia Michalina z Mamą i Tatą, pięcioletni Jaś z Mamą i Ciocią, drugoklasista Miron z Mamą i przedszkolakami z jej grupy. Oraz nieco starsi- Nela i India Jaguś z Mamą i koleżankami i kolegami z klasy Neli. Szóstoklasistka Nela Winciorek z mamą Lidią. Wisienką na torcie był występ sióstr Julii i Alicji Korytkowskich z Mamą i Dziadkiem Jurkiem. I choć maraton czytania trochę zmęczył nienawykłych do tak długiego skupienia słuchaczy, to świetnie obsadzony w roli Pan Jerzy Korytkowski, król Lul, w mowie końcowej zawarł istotę humanitaryzmu: …Świat wtedy jest piękny i wtedy bogaty,gdy są w nim pospołuzwierzęta i kwiaty,gdy wspólnie w nim żyjąi gwiazdy, i ptaki,i ludzie, wśród którychnie znajdziesz jednakich,spokojni, gwałtowni,łagodni, okrutni,rozrzutni, oszczędni,weseli i smutni,ulegli i dumni,lękliwi i śmiali,i wszyscy tak różni,i przez to wspaniali!(…) W tym mądrość jest światai świata uroda!     Większość  prezentowanych tekstów było autorstwa Danuty Wawiłow i Natalii Usenko, czyli mamy i córki. Przedsięwzięcie to nie miało charakteru popisu, konkursu, kto lepiej, kto gorzej- nie! Występujące dzieciaki w otoczeniu swoich bliskich czytaniem „zaczarowały” nawet zdeklarowanych przeciwników lektury. Zapatrzeni widzowie bardziej chyba łowili smaczki tych występów: czułe spojrzenia mam, buziak na zakończenie, przytulasek. A duma, która (słusznie) rozpierała rodziców, omal nie uniosła ich pod dach hali. 

Czytaj więcej...

a

27.05.2019

Wycieczka klas VIa, VIb oraz VIIa

Dnia 24.05.2019 r.  wraz z wychowawcami: p. Celiną Galią, p. Agnieszką Korytkowską, p. Tomaszem Jarosem oraz  głównym organizatorem panem Mariuszem Kowalewskim wybraliśmy się do  Kazimierza Dolnego i Janowca.Zwiedzanie rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru wzdłuż Wisły. Doszliśmy na Rynek i zabytkowymi uliczkami udaliśmy się wraz z przewodnikiem na Górę Trzech Krzyży z której podziwialiśmy malowniczą panoramę miasta. Weszliśmy również na  Basztę z XIII wieku. W drodze powrotnej ze wzgórza wstąpiliśmy na cmentarz parafialny, gdzie znajdował się  ponik powstańców styczniowych. Kolejnym punktem zwiedzania był kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych organów, pochodzących z 1620 r. Potem zwiedzaliśmy Rynek - serce Kazimierza Dolnego.  Przewodnik opowiedział nam historię miasta, założonego przez króla Kazimierza Sprawiedliwego. "XVI i XVII był to okres rozkwitu miasta, które z racji dobrego położenia geograficznego - nad Wisłą bogaciło się na handlu, zwłaszcza zbożem. Upamiętniają to piękne spichlerze zbożowe stojące wzdłuż brzegu rzeki", które to  mogliśmy podziwiać.Zachwycaliśmy się także wapiennymi kamienicami, m.in. pod św. Mikołajem i Krzysztofem z rodziny Przybyłów oraz Celejów i Górskich. Dużą atrakcją była dla nas przejażdżka meleksami poza granice miasta do Wąwozu Korzeniowego. Wędrując dnem wąwozu podziwialiśmy jego pionowe ściany i odsłonięte korzenie starych drzew i krzewów przypominające żywe rzeźby. Kolejnym punktem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle, podczas którego podziwialiśmy panoramę miasta i okolic.Ostatnim etapem naszego wyjazdu była wyprawa do zamku  w Janowcu, wzniesionym na początku XVI wieku, który był  siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich.Po wyczerpaniu wszystkich punktów programu wycieczki, w dobrych humorach i pełni niezapomnianych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej pamięci.

Czytaj więcej...

A

08.05.2019

SUKCES ZUZI W KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM

Kto nie dał się złapać w ortograficzne pułapki?!             18 maja 2019r. (sobota) 5 uczniów naszej placówki, pod opieką p. Lidii Sacińskiej, wzięło udział w X edycji konkursu ortograficznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 w Piotrkowie Tryb.             Po przejściu niełatwych eliminacji szkolnych reprezentowali nas: 1.      Natalia Kopańska kl. VIa 2.      Plichta Zuzanna VIa 3.      Sońta Maja Va 4.      Świątek Aleksander Vd 5.      Winciorek Nela VIb Cała piątka zaprezentowała bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Uczniowie zmagali się z pisownią m. in. takich wyrazów jak: prószyć, ohyda, lonża, zhańbić czy gżegżółka. Kto nie dał się złapać w ortograficzne pułapki? Najlepiej z naszej piątki poradziła sobie Zuzia Plichta, która otrzymała wyróżnienie, dyplom i nagrodę książkową. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz pamiątkowe lektury.

Czytaj więcej...

A

13.05.2019

POZNAJEMY POLSKĘ

10 maja uczniowie wszystkich klas V pojechali zwiedzać Sandomierz i jego okolice.  Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy z przewodnikiem, było Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Uczniowie mogli tam podziwiać różne kolekcje figurek, wystawę starej porcelany i serwisów oraz przedmioty ozdobne (w większości unikatowe), wykonane ręcznie.  Dowiedzieliśmy się również,  jak przebiega produkcja porcelany od 1804r. Zakupione tam garnuszki i filiżanki stały się cenną pamiątką dla uczniów. W galerii sztuki współczesnej Van Rij podziwialiśmy kolekcję ikon i obrazów na porcelanie oraz zbiór prac „ogniem malowanych” światowej sławy artysty polskiego pochodzenia - Lubomira Tomaszewskiego. Następnie, podzieleni na grupy, śladami serialowego ojca Mateusza, zwiedzaliśmy Sandomierz wraz z lokalnymi przewodnikami PTTK. Uczniom bardzo podobała się Podziemna Trasa Turystyczna i związane z nią legendy, opowiedziane pod Rynkiem. Na zdjęciach uwieczniliśmy Bazylikę Katedralną, Kościół św. Jakuba, Klasztor oo. Dominikanów, Bramę Opatowską i Rynek. Mogliśmy też przecisnąć się przez Ucho Igielne i przejść wąwozem lessowym. Spacer po Starym Mieście i zjedzenie lodów, był miłym wytchnieniem w naszej wędrówce. Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w Zbrojowni, gdzie uczniowie przymierzali zbroje i hełmy rycerskie oraz suknie dworskich panien. Dzięki słonecznej pogodzie i miłej atmosferze wycieczka nasza była bardzo udana.

Czytaj więcej...

A

09.05.2019

NIEZWYKŁA LEKCJA W SĄDZIE

8 maja uczniowie klas siódmych i ósmych wraz z opiekunami: Alicją Staniaszek, Barbarą Jędraszczyk i Joanną Durą odwiedzili Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, aby wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej w ramach realizowanego przez piotrkowski sąd przedsięwzięcia w zakresie edukacji prawniczej młodzieży. Przeprowadzeniem symulacji zajęli się wolontariusze Fundacji Court Watch Polska, których reprezentowali dwaj studenci prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W czasie rozprawy jeden z nich pełnił rolę sędziego, a drugi - prokuratora.  W pozostałe role uczestników postępowania sądowego wcielili się uczniowie biorący udział w symulacji. Przedmiotem rozprawy stał się proces młodej dziewczyny, oskarżonej o pobicie i okaleczenie koleżanki. Wszyscy uczniowie  z uwagą śledzili  kolejne etapy toczącej się sprawy. Na koniec wysłuchali wyroku sędziego. Podsumowaniem całej symulacji rozprawy sądowej było jej omówienie. Każdy z obecnych na sali miał możliwość  zaprezentowania własnego zdania na temat słuszności wydanego przez sędziego wyroku. W czasie tej niezwykłej lekcji uczniowie w znacznym stopniu wzbogacili swoją wiedzę z zakresu prawa i sądownictwa oraz zdobyli ciekawe informacje o pracy ludzi reprezentujących wymiar sprawiedliwości.

Czytaj więcej...

mj

07.04.2019

KIERMASZ WIELKANOCNY

Jak co roku, tuż przed świętami nasza szkoła była organizatorem Kiermaszu Wielkanocnego, podczas którego  można było nabyć różnorodne artykuły wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli.Dużym zaciekawieniem cieszyła się licytacja, podczas której można było stać się posiadaczem wielu atrakcji, np. jazdy konnej czy fotelu dyrektora. Nie brakło również występów artystycznych w wykonaniu uczniów  klas V, przygotowanych przez nauczycieli: Jolanty Jaros, Agnieszki Magacz, Anetty Janczak, Lidii Sacińskiej oraz pani Joanny Ryś. Były to: "Rzepka" oraz „Magiczne liczby”. Do inscenizacji oprawę muzyczną wykonał chór szkolny pod opieką pana Roberta Bykowskiego. Owacjami na stojąco nagrodzony został uczeń klasy Ia, Piotr Sala, który wykonał na akordeonie kilka utworów. Również swoje wyjątkowe zdolności muzyczne zaprezentował Dominik Pietrzak i Jakub Kuchta. Wystąpiła także grupa taneczne z naszej szkoły, ucząca się pod okiem instruktora tańca ze szkoły „Cantinero”, pana Janusza Ptaszka.Pani Jolanta Kujawska - Wężyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Stanisław Kostki w Moszczenicy, podziękowała darczyńcom,  przybyłym gościom  i wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację tego przedsięwzięcia. Za zebraną kwotę zostaną zakupione pomoce dydaktyczne do szkoły.

Czytaj więcej...

tr

05.04.2019

MATEMATYKA GÓRĄ

Uczniowie naszej szkoły w ramach Jubileuszowego Roku Matematyki utworzyli tzw. trójkąt Sierpińskiego."Trójkąt Sierpińskiego to jeden z najprostszych fraktali. Znany był na długo przed powstaniem tego pojęcia. Konstrukcja tego zbioru była podana przez polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego w 1915. Trójkąt Sierpińskiego otrzymuje się następująco: w trójkącie równobocznym łączy się środki boków, dzieląc go w ten sposób na cztery mniejsze trójkąty. Trójkąt środkowy usuwa się, a wobec trzech pozostałych trójkątów operację się powtarza, dzieląc każdy z nich na cztery mniejsze trójkąty, usuwając środkowy, a wobec pozostałych czynności się powtarzają. Punkty pozostające po nieskończenie wielu powtórzeniach tej operacji tworzą trójkąt Sierpińskiego". źródło: pl.wikipedia.org

Czytaj więcej...

fOTO

12.10.2018

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W piątek, tuż przed Dniem Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy, odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klas drugich pod kierunkiem swoich wychowawczyń: pani Anny Pawlik, pani Małgorzaty Patury oraz pani Teresy Ośkiewicz, przygotowali program artystyczny, w którym wyrazili swoją wdzięczność i podziękowanie wszystkim wychowawcom, nauczycielom i pracownikom szkoły za przekazaną wiedzę oraz za trud włożony w kształtowanie ich umysłów i serc. Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, teatralne i muzyczne. Wystąpił również chór szkolny, pod kierunkiem pana Roberta Bykowskiego  w rekordowym składzie - 32 uczniów. Podczas tej uroczystości pani Agata Biesaga – zastępca wójta Gminy Moszczenica i pan Dariusz Gruszczyński – przewodniczący Rady Rodziców złożyli najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Ten dzień minął bardzo miło i radośnie.

Czytaj więcej...

a

24.09.2018

KOLEJNE ODKRYTE TALENTY

W dniu 18 września 2018 roku uczennice naszej szkoły zwiedzały Sejm i Senat. Wycieczka była nagrodą za udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA organizowanym przez Senat RP. Szkoły zgłaszały swoje uczestnictwo do wskazanych biur senatorskich. Wśród najlepszych prac konkursowych z naszego okręgu znalazły się między innymi prace Dominiki Majdy, Kingi Król i Kingi Gorzkiewicz. W ramach nagrody ufundowanej przez Biuro senatorskie Rafała Ambrozika nasze uczennice wraz z panią Anią Olejnik zwiedziły miejsca obrad polskiego parlamentu. Pan przewodnik w interesujący sposób zapoznał uczestników wycieczki z zasadami działania  oraz funkcjami obu izb.  W budynku Senatu odbyło się też spotkanie z senatorem Rafałem Ambrozikiem, który podziękował za udział w konkursie oraz wspaniałe prace plastyczne. W dalszej części wycieczki uczestnicy zwiedzili przepiękną Warszawską Starówkę. Wyjazd do Warszawy przez wszystkich uczestników wycieczki został uznany za udany.

Czytaj więcej...

Z

14.11.2018

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

16 listopada  2018 r. w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera, bowiem pierwszoklasiści zostali oficjalnie pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy. W ten sposób powiększyła się nasza szkolna rodzina. Uczniowie klas pierwszych, pod kierunkiem swoich wychowawczyń, pani Małgorzaty Oleskiej, pani Iwony Pietrzkowskiej  oraz pani Anny Zasępy przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować naszą szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy" - mówiła pani dyrektor, dotykając ogromnym ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych. Następnie Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego życzyła młodszym kolegom sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece w szkole i poza nią. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście.  Bardzo serdecznie przemówili do bohaterów  uroczystości p. dyrektor Jolanta Kujawska – Wężyk oraz p. wójt Marceli Piekarek. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, nagrodzili pierwszoklasistów gromkimi brawami oraz wręczyli im pamiątkowe medale i drobne upominki. Ten dzień na długo zostanie w pamięci pierwszaków.

Czytaj więcej...

STAŚ

18.09.2018

ŚLADAMI ŚWIĘTEGO STANISŁAWA KOSTKI

W tym roku obchody Dnia Patrona stanowiły wyjątkowe święto, gdyż rok 2018 jest obchodzony w Kościele w Polsce jako Rok Świętego Stanisława Kostki, jest to również data rocznicowa, ponieważ mija 450 lat od śmierci naszego Patrona. Na uroczystość, w dniu 20 września, przybyli zacni goście: Ksiądz biskup - Ireneusz Pękalski, ksiądz proboszcz- Władysław Paś, wikariusz- Jakub Konwaluk, Wójt Gminy Moszczenica- p. Marceli Piekarek, Przewodnicząca Rady Gminy- p. Iwona Pietrzkowska, Dyrektor GOKiS- p. Jerzy Korytkowski, Kierownik GOPS- p. Marzena Dudzińska- Rejniak, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice.Rozpoczęliśmy Mszą Świętą, której przewodniczył Biskup. W kazaniu podkreślił, że „nasz Patron to wzór do naśladowania, sam naśladował Jezusa, wzrastając w mądrości”, apelując, aby te słowa stały się drogowskazem na ścieżkach życia każdego ucznia. Po mszy miało miejsce poświęcenie plecaków i przyborów szkolnych. Dzieci czekały na to z niecierpliwością, zostały nagrodzone strumieniami wody święconej.Po Eucharystii głos zabrała pani Dyrektor, Jolanta Kujawska – Wężyk, która podkreśliła, że my wszyscy staramy się wzorować na naszym Patronie, a najlepszymi przewodnikami w życiu są rodzice i nauczyciele. Następnie nawiązała do pielgrzymki śladami Stanisława Kostki. Wymieniła Rostków, Przasnysz i Rzym. W Kościele św. Andrzeja na Kwirynale, przy grobie św. Stanisława Kostki, dzieci z naszej szkoły odśpiewały hymn szkolny „Stanisławie Kostko Patronie nasz”, oddając hołd temu wielkiemu świętemu.Następnie uczniowie zaprezentowali inscenizację „Święty Staś Kostka” przygotowaną przez panie katechetki: Krystynę Żerek i Ilonę Gomulę. Młodzi aktorzy przedstawili w niej drogę do świętości człowieka wielkich pragnień. Odbyło się to na tle wspaniale przygotowanej scenografii z podkładem muzycznym chóru szkolnego.Na zakończenie uroczystości zostały wręczone nagrody za udział w Gminnym Konkursie Poetyckim: „Święty Stanisław Kostka jako dobre dziecko, pilny uczeń, gorliwy chrześcijanin, oddany Bogu i Ojczyźnie”. Nagrodzone i wyróżnione utwory odczytali sami ich autorzy, za co otrzymali gromkie brawa. Wiersze zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.Staś Kostka jest dowodem na to, że świętość można osiągnąć w każdym wieku, miejscu i czasie zatem starajmy się iść Jego śladami.

Czytaj więcej...

rozpoczęcie

03.09.2018

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

W dniu 3 września zainaugurowano nowy rok szkolny 2018/2019.Po odśpiewaniu hymnu państwowego i szkolnego, głos zabrała  Dyrektor szkoły Jolanta Kujawska – Wężyk, która gorąco powitała wszystkich obecnych. W swoim przemówieniu przedstawiła ogólny zarys organizacji pracy naszej szkoły w bieżącym roku szkolnym, przedstawiła nowo zatrudnionych nauczycieli. Przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele i uczniowie wraz z panią Dyrektor złożyli kwiaty pod Tablicą Katyńską. W ten sposób oddano hołd tym, którzy polegli w czasie II wojny światowej. Również tego dnia, w obecności wójta Moszczenicy – Marcelego Piekarka, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy – Jerzego Korytkowskiego, przedstawiciela KM PSP w Piotrkowie - mł. bryg. Jana Milczarka, prezesa Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie – Stanisława Sipy, prezesa OSP w Moszczenicy – dh Dariusza Magacza oraz członków rodziny śp. Romana Kaźmierczaka uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą postać patrona Gminno – Szkolnej Hali Sportowej – Romana Kaźmierczaka. Poświęcenia tablicy dokonał ksiądz kanonik Władysław Paś wraz z księdzem wikariuszem Jakubem Konwalukiem. Tablicę odsłonili wnukowie Romana Kaźmierczaka – Michał i Wojciech.Uczniowie klas trzecich oraz chór szkolny zaprezentowali montaż słowno - muzyczny wprowadzający w atmosferę nowego roku szkolnego.Pani Dyrektor i zaproszeni goście życzyli uczniom powodzenia w nauce a nauczycielom i pracownikom radości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Czytaj więcej...

Aktualności

foto

24.04.2026

PODSUMOWANIE EKO - TYGODNIA

W dniu 22 kwietnia podsumowane zostały działania związane z Eko-tygodniem obchodzonym  w naszej szkole. 

Czytaj więcej...
parki

27.04.2026

Etap wojewódzki konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

24 kwietnia uczniowie naszej szkoły - Franciszek Gajda, Michalina Jaros i Mateusz Misztela wzięli udział w wojewódzkim etapie konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Do konkursu stanęło 7 zwycięskich drużyn etapu parkowego i uplasowaliśmy tuż za podium, a województwo łódzkie na etapie ogólnopolskim pojedzie reprezentować drużyna ze Skierniewiec, reprezentująca Bolimowski Park Krajobrazowy. W oczekiwaniu na wyniki konkursu zaplanowano dla uczestników szereg atrakcji - m.in. zwiedzanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Nagrody w konkursie wręczyła osobiście Pani Marszałek Województwa Łódzkiego - Joanna Skrzydlewska. 

Czytaj więcej...
foto

21.04.2026

W zdrowym ciele zdrowy duch

15 kwietnia w Szkole Podstawowej w Srocku odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, podzielony na trzy kategorie wiekowe. Uczniowie klas I–III oraz IV–VI rywalizowali w konkurencjach sportowych i quizach wiedzy, natomiast dla klas VII–VIII przygotowano konkurs plastyczny pt. „Eko talerz zdrowia”.            Uczniowie naszej szkoły zdobyli wyróżnienia we wszystkich kategoriach konkursowych. Uczestnikom należą się serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania za zaangażowanie i godne reprezentowanie szkoły.

Czytaj więcej...
gala

23.04.2026

Laureaci konkursów przedmiotowych na gali w Łodzi

22 kwietnia w auli  Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego Pan Janusz Brzozowski - Łódzki Kurator Oświaty - uroczyście wręczył dyplomy i nagrody wszystkim laureatom – zwycięzcom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z poszczególnych przedmiotów. Z dumą informujemy, że w tym roku szkolnym uczniowie z naszej szkoły także znaleźli się w tym zaszczytnym gronie. Michalina Jaros, uczennica klasy 7 a, zdobyła tytuł laureatki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego,  Justyna Kaźmierczak z klasy 8 a – tytuł laureatki WKP z Matematyki i  Magdalena Góralczyk, uczennica klasy 8 c, została finalistką WKP z Języka Polskiego. Uczniowie, którzy zdobyli tytuł laureata, są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu oraz otrzymują z niego 100% na zaświadczeniu o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,  a finaliści  - dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Uczennice sumiennie przygotowywały się do konkursu pod okiem swoich nauczycieli  i oczywiście przy nieocenionym wsparciu rodziców. Zdobycie tytułu laureata czy finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego wymaga od uczestnika wiele wysiłku i pracy. Aby dotrzeć do etapu wojewódzkiego, to najpierw trzeba zwycięsko przejść przez eliminacje szkolne i rejonowe. Jesteśmy bardzo dumni, że w naszej szkole są utalentowani uczniowie, którzy chcą i potrafią wytrwale dążyć do  celu, wysoko stawiać sobie wymagania oraz rozwijać swoje zainteresowania .  Gratulujemy naszym Laureatkom i Finalistce oraz życzymy dalszych sukcesów na kolejnych konkursach.

Czytaj więcej...
foto

23.04.2026

Sukcesy recytatorskie

21 kwietnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. Królowej Jadwigi w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się pierwsza edycja konkursu recytatorskiego pod hasłem „Kobieta – jej głos, siła, tożsamość”. Wydarzenie skierowane było do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas VII i VIII szkół podstawowych.W konkursie wzięło udział 19 uczestników, którzy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny i dużą wrażliwość interpretacyjną. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Marika Simkiewicz i Mateusz Misztela z klasy VII a oraz Michalina Malasińska i Magdalena Góralczyk z klasy VIII c.Szczególny sukces odniosła Michalina Malasińska, która zdobyła I miejsce, zachwycając jury swoją interpretacją. Wyróżnienie otrzymała również Magdalena Góralczyk za ciekawą i poruszającą prezentację.Serdeczne podziękowania kierujemy do nauczycielek, które przygotowały uczniów do konkursu – pani Lidii Sacińskiej oraz pani Joanny Dury. Dzięki ich zaangażowaniu i wsparciu uczniowie mogli rozwijać swoje talenty i godnie reprezentować szkołę. Udział w konkursie był dla wszystkich uczestników cennym doświadczeniem oraz okazją do rozwijania pasji związanych z literaturą i sztuką recytacji.

Czytaj więcej...
foto

21.04.2026

Zajęcia edukacyjne w terenie

Zajęcia edukacyjne  dla uczniów klas IV  w Oddziale Spalskiego Parku Krajobrazowego i Sulejowskiego Parku Krajobrazowego Województwa Łódzkiego w Moszczenicy zakończone ogniskiem z kiełbaskami. Dnia 16.04.2026 r. w ramach obchodów Tygodnia Ekologicznego połączonego z Dniem Ziemi 2026 uczniowie klasy IV a i IV b wraz z nauczycielami Joanną Durą, Justyną Szafrańską  i Alicją Staniaszek uczestniczyli   w ciekawych zajęciach edukacyjnych, terenowych połączonych z ogniskiem z kiełbaskami. Uczniowie poznali florę i faunę Parków Krajobrazowych oraz problematykę funkcjonowania człowieka w aspekcie ochrony przyrody i krajobrazu. Największą atrakcją okazała się grupowa gra terenowa z nagrodami , dzięki której uczniowie mogli rozwijać takie umiejętności jak orientacja w terenie, rywalizacja, a także wykorzystywanie strategicznego myślenia i stosowanie  zdobytej wcześniej wiedzy. Piękna słoneczna pogoda, dobre humory i obcowanie z przyrodą korzystnie wpłynęła  na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a także na samopoczucie. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. 

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka