27.05.2019
Wycieczka klas VIa, VIb oraz VIIa
Dnia 24.05.2019 r. wraz z wychowawcami: p. Celiną Galią, p. Agnieszką Korytkowską, p. Tomaszem Jarosem oraz głównym organizatorem panem Mariuszem Kowalewskim wybraliśmy się do Kazimierza Dolnego i Janowca.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru wzdłuż Wisły. Doszliśmy na Rynek i zabytkowymi uliczkami udaliśmy się wraz z przewodnikiem na Górę Trzech Krzyży z której podziwialiśmy malowniczą panoramę miasta. Weszliśmy również na Basztę z XIII wieku. W drodze powrotnej ze wzgórza wstąpiliśmy na cmentarz parafialny, gdzie znajdował się ponik powstańców styczniowych. Kolejnym punktem zwiedzania był kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych organów, pochodzących z 1620 r. Potem zwiedzaliśmy Rynek - serce Kazimierza Dolnego. Przewodnik opowiedział nam historię miasta, założonego przez króla Kazimierza Sprawiedliwego. "XVI i XVII był to okres rozkwitu miasta, które z racji dobrego położenia geograficznego - nad Wisłą bogaciło się na handlu, zwłaszcza zbożem. Upamiętniają to piękne spichlerze zbożowe stojące wzdłuż brzegu rzeki", które to mogliśmy podziwiać.
Zachwycaliśmy się także wapiennymi kamienicami, m.in. pod św. Mikołajem i Krzysztofem z rodziny Przybyłów oraz Celejów i Górskich. Dużą atrakcją była dla nas przejażdżka meleksami poza granice miasta do Wąwozu Korzeniowego. Wędrując dnem wąwozu podziwialiśmy jego pionowe ściany i odsłonięte korzenie starych drzew i krzewów przypominające żywe rzeźby. Kolejnym punktem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle, podczas którego podziwialiśmy panoramę miasta i okolic.
Ostatnim etapem naszego wyjazdu była wyprawa do zamku w Janowcu, wzniesionym na początku XVI wieku, który był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich.
Po wyczerpaniu wszystkich punktów programu wycieczki, w dobrych humorach i pełni niezapomnianych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej pamięci.