03.06.2026
KONKURS RECYTATORSKI „Kocham Ciebie, Mamo…”
SPRAWOZDANIE Z IV MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU
RECYTATORSKIEGO
pod hasłem „Kocham Ciebie, Mamo…”
IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem
„Kocham Ciebie, Mamo…” został zorganizowany przez Panią Lidię Sacińską i Panią
Agnieszkę Migdal w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy
dnia 26 maja. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV–VII szkół podstawowych
z terenu gminy Moszczenica.
Celem konkursu było inspirowanie młodzieży do kontaktu
z literaturą polską, popularyzowanie poezji polskiej, kształcenie umiejętności
recytacji i interpretacji utworów lirycznych oraz wyszukiwanie młodych talentów
i wskazywanie im dalszych możliwości rozwoju.
Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych:
- klasy
IV–V,
- klasy
VI–VII.
Uczestnicy prezentowali indywidualnie jeden wybrany
utwór liryczny, który recytowali
z pamięci. W konkursie wzięło udział 18 uczniów ze szkół podstawowych w Moszczenicy,
Babach, Gazomi, Jarostach oraz Srocku.
Oceny prezentacji dokonało jury w składzie:
- Ilona Malasińska, emerytowany bibliotekarz
- Elżbieta
Zielak, Kierownik Oświaty
Komisja konkursowa oceniała dobór repertuaru,
poprawność i kulturę słowa, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny
prezentacji.
Laureaci konkursu:
Kategoria klas IV–V
- I
miejsce –Filip Stus - SP w Gazomi, Bianka Ungier – SP w Moszczenicy
- II
miejsce – Antonina Ungier – SP w Moszczenicy
- III
miejsce – Maria Wójcik – SP w Babach
- Wyróżnienie
– Agata Kopeć- SP w Srocku, Wojciech Nieśmiałek – SP w Srocku, Nadia
Delipacy – SP w Moszczenicy
Kategoria klas VI–VII
- I
miejsce – Wiktoria Maciejek – SP w Srocku
- II
miejsce – Maja Szymańska – SP w Babach
- III
miejsce – Oliwia Stoś – SP w Srocku
- Wyróżnienie
– Lena Serafin – SP w Gazomi, Anastazja Nowicz – SP w Jarostach
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, a
laureaci nagrody i dyplomy. Konkurs przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze.
Młodzi recytatorzy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, a ich występy były
wyrazem wrażliwości, talentu oraz szacunku dla poezji poświęconej matce.
Organizacja konkursu przyczyniła się do rozwijania
zainteresowań literackich uczniów oraz stworzyła możliwość prezentacji ich
umiejętności przed szerszą publicznością.