foto

24.10.2023

Piotrków Trybunalski - ciekawe miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć.

Dnia  17 października 2023 r. uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy wraz z wychowawczyniami Małgorzatą Wójcik i Alicją Staniaszek oraz Panią Marzeną Wójcik wyruszyli pociągiem do Piotrkowa Tryb. 

Piotrków Trybunalski może poszczycić się dużą  ilością zabytków oraz atrakcji turystycznych, a co najważniejsze bogatą historią z nimi związaną.

Zatrzymaliśmy się na dworcu kolejowym. Budynek dworcowy powstał tutaj w połowie XIX wieku, a oficjalnie otwarcie miało miejsce 7 października 1846 roku kiedy to na stację przybył pociąg z Iwanem Paskiewiczem czyli dawnym Namiestnikiem Królestwa Polskiego. Ciekawostką jest fakt, iż budynek zachował swoją oryginalną bryłę architektoniczną.

Następnie  ruszyliśmy do głównej ulicy, a mianowicie ulicy Juliusza Słowackiego, podążaliśmy  nią przez kilka minut, aż do Cerkwi prawosławnej p.w. Wszystkich Świętych. Historię miasta współtworzyli przedstawiciele wielu narodów i kultur w tym prócz Polaków między innymi: Rosjanie, Żydzi, Niemcy, Romowie, Ormianie, Szkoci, Włosi a nawet Grecy. To właśnie z Grekami związane jest powstanie parafii prawosławnej w Piotrkowie.

Podążając dalej mijaliśmy po prawej stronie Park Śródmiejski im. św. Jana Pawła II, a po lewej gmach sądu okręgowego.

Zdecydowanie jedną z bardziej znanych atrakcji Piotrkowa jest Zamek Królewski. Choć nazwa może nieco mylić, sama budowla jest często określana mianem pałacu wieżowego czy wieży mieszkalnej w stylu gotycko-renesansowym. Obecnie wewnątrz zamku mieści się Muzeum, a w nim ekspozycja dotyczące archeologii, etnografii oraz historii Piotrkowa. Do najciekawszych elementów wystaw zaliczymy z pewnością: rekonstrukcję kawałka zagrody łącznie z wyposażeniem, kilkanaście strojów z epoki wraz z tronem oraz makietę Piotrkowa obrazującą dawne granice miasta.

Idąc od Placu Zamkowego i Zamku Królewskiego ulicą Zamkową w oddali zobaczyliśmy duży, oszklony budynek. To nowa inwestycja, powstała stosunkowo niedawno z okazji jubileuszu 800 lat od założenia miasta. Mediateka 800-lecia to miejsce, gdzie nowoczesne technologie i zbiory idą w parze. Mieszkańcy mogą pokusić się o zgłębienie swojej wiedzy, oderwanie się od rzeczywistości bądź kształtowanie i rozwijanie swoich zainteresowań.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Moszczenicy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: 

Tagi: wycieczka

Aktualności

katyń

25.04.2024

Uroczystość katyńska cz.1

KATYŃ  - pamiętamy i nie zapomnimy!12 kwietnia 2024 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 84.  rocznicę zbrodni katyńskiej i 14. rocznicę tragedii smoleńskiej.O godzinie 10.00 cała społeczność szkolna zebrała się przed Tablicą Katyńską  upamiętniającą męczeńską śmierć trzech mieszkańców gminy, ofiar zbrodni katyńskiej. W Charkowie, Katyniu i Twerze zginęli: Michał Antosiak – porucznik Wojska Polskiego, Leszek Heinzel – podporucznik Rezerwy WP oraz Andrzej Góra – aspirant Policji Państwowej.W uroczystych obchodach 84. rocznicy zbrodni katyńskiej wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Wśród przybyłych gości byli: pan Marek Mazur – wicewojewoda łódzki, pan Dariusz Magacz – wicestarosta powiatu piotrkowskiego, pan Marceli Piekarek – wójt Gminy Moszczenica, pani Aneta Cichoń – wizytator Kuratorium Oświaty Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim, pan Włodzimierz Kaźmierczak – dyrektor GOKiS -u w Moszczenicy, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, księża z naszej parafii, radni, nauczyciele, uczniowie i  rodzice. Całą uroczystość poprowadziła pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy  - Jolanta Kujawska – Wężyk, która przywitała wszystkich przybyłych i wygłosiła słowo wstępne, odnosząc się do okrutnych  wydarzeń z 1940 roku. Wspomniała tragiczne losy polskich jeńców, dramat polskich rodzin i krew przelaną w imię wolności Ojczyzny. Następnie został odśpiewany  hymn państwowy.Na to podniosłe wydarzenie przybyli, tak jak w poprzednich latach,  żołnierze z 7 Dywizjonu Lotniczego z Glinnika. Po  odczytaniu Katyńskiego Apelu Poległych oddali salwę honorową na cześć tych, którzy zostali najpierw pojmani do niewoli radzieckiej, a później w brutalny sposób zamordowani, jednym strzałem w tył głowy.Przedstawiciele poszczególnych delegacji złożyli kwiaty pod Tablicą Katyńską. Następnie wszyscy udali się do hali sportowej  i wysłuchali ciekawej prelekcji na temat okrutnych wydarzeń dotyczących zbrodni katyńskiej, którą zaprezentowała pani Irena Heinzel – krewna podporucznika Leszka Heinzla, poległego w Katyniu.              W swoim wystąpieniu podkreśliła, że naszym zadaniem jest pamiętać o tych, którzy wtedy zginęli, o bólu i o dramacie całego narodu.Uroczystość zakończył wzruszający montaż słowno – muzyczny pt. „Ostatni list” przygotowany przez uczniów klas siódmych pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego -  pani Joanny Dury i pana Roberta Bykowskiego – nauczyciela muzyki.Młodzi artyści zakończyli swój występ pytaniem retorycznym:„Czy oni musieli tak zginąć? Zostawić ból i łzy?Czy przez Katyń musiało płynąć Morze polskiej krwi?”Podkreślili, że nam – ludziom żyjącym w XXI wieku - nie wolno zapomnieć o tych strasznych wydarzeniach z 1940 roku.„Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na niebie, zapomnij o mnie!”  

Czytaj więcej...
konstytucja

24.04.2024

Zaproszenie na obchody Świeta Konstytucji 3 Maja

Czytaj więcej...
niemiecki

15.04.2024

SUKCES DOMINIKA PIETRZAKA W KONKURSIE JĘZYKA NIEMIECKIEGO

12 kwietnia w IV Liceum Ogólnokształcącym, im. Generała Stefana Roweckiego - Grota, w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się II Edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego dla uczniów szkół podstawowych z Piotrkowa Tryb. i powiatu piotrkowskiego. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy wykazali się rozległą wiedzą niemcoznawczą. I. miejsce zajął uczeń naszej szkoły - Dominik Pietrzak, którego do konkursu przygotowała mgr Jolanta Jaros. Więcej na temat konkursu na stronie organizatora

Czytaj więcej...
matematyka

15.04.2024

MATEMATYCZNE ASY

W poniedziałek, 8 kwietnia 2024r. w ZSPiPO-W nr 3 w Piotrkowie Tryb. odbył się finał I edycji konkursu matematycznego „Matematyczne Asy”.  Głównym celem konkursu jest popularyzowanie matematyki wśród uczniów, rozwijanie ich zainteresowań matematycznych i motywowanie do pracy. Konkurs przeprowadzony został w dwóch etapach. Do etapu szkolnego zgłoszono 102 uczniów z 13 szkół podstawowych powiatu piotrkowskiego. Do etapu finałowego zakwalifikowano 21 uczniów, którzy uzyskali co najmniej 80% punktów w etapie szkolnym. Z wielką przyjemnością informujemy, że w  gronie finalistów znalazło się czterech uczniów naszej szkoły, którzy ostatecznie zajęli bardzo wysokie miejsca w konkursie:Miron Słowianek kl.7a – III miejsceNikola Stasiak kl.7b – IV miejsceOliwier Żelazny kl.7b – VII miejsceJulia Rytych kl.8b – IX miejsce Ogromne gratulacje dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli 😊

Czytaj więcej...
biblia

15.04.2024

LAUREACI KONKURSU BIBLIJNEGO

Już po raz 18-sty w naszej Archidiecezji odbył się Konkurs Biblijny dla uczniów szkół podstawowych. Tematem tegorocznej edycji Konkursu były Dzieje Apostolskie. Spośród wielu finalistów, na szczeblu archidiecezjalnym, reprezentanci naszej szkoły zdobyli wysokie wyniki:W kategorii klas VII-VIII: 2 miejsce Dominik Pietrzak,a w kategorii klas IV-VI: 2 miejsce Jan Ludwiczak, 6 miejsce Michalina JarosGratulujemy! Pozostaje mieć nadzieję, że przeczytane przez nich Słowo Boże pozostanie z nimi na całe ich życie!

Czytaj więcej...
Dzień dyrektorski

10.04.2024

Dzień dyrektorski

Tekst w przygotowaniu...

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka