LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tej inicjatywy było stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy było wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych. 


W ramach programu Laboratoria przyszłości nasza szkoła otrzymała środki, dzięki którym uczniowie rozwijają kreatywne myślenie, zdolności konstrukcyjne oraz umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych.


Otrzymane wsparcie przeznaczone zostało na sprzęt do prowadzenia zajęć z techniki, informatyki, zajęć rozwijających kreatywność, muzyki, zajęć świetlicowych, zajęć korekcyjno - kompensacyjnych oraz na zakup sprzętu audio-video.

 

Szkoła nasza w ramach dofinansowania zakupi wyposażenie techniczne, elektroniczne, audio-video włącznie z nagłośnieniem i urządzeniami dodatkowymi. Oto niektóre z zakupionych urządzeń:

       *  Drukarka 3D wraz z akcesoriami

       *  Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami

       *  Lutownica / Stacja lutownicza z gorącym powietrzem

       *  Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami

       *  Statyw z akcesoriami

       *  Mikroport z akcesoriami

       *  Oświetlenie do realizacji nagrań

       *  Mikrofon kierunkowy z akcesoriami

       *  Gimbal

       *  Aparat fotograficzny z akcesoriami

 

W roku szkolnym 2022/2023 pierwszy miesiąc poświęcony był na instancję, kalibrację i testowanie nowego sprzętu, głównie podczas zajęć informatycznych i technicznych.

W październiku uczniowie klas pierwszych mogli rozwijać swoje kompetencje społeczne poprzez pracę w zespole, korzystając z klocków konstrukcyjnych Gigo Learning LAB.

W listopadzie uczniowie klas 4 na zajęciach rozwijających kreatywność, pracowali z użyciem z długopisów 3D. Dzieci doskonaliły chwyt pisarski oraz ćwiczyły sprawność manualną.

W grudniu na zajęciach informatyki w ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy V, VI , VII i VIII projektowali ozdoby świąteczne, w aplikacji Tinkercad. Następnie zostały one wydrukowane na drukarce 3 D Flashforge oraz wyeksponowane na choince i kiermaszu szkolnym.

W styczniu w ramach zajęć świetlicowych uczniowie z klas młodszych uczestniczyli w zajęciach konstrukcyjnych z wykorzystaniem klocków Corbo - edu. Zadaniem dzieci było konstruowanie ruchomych maszyn.

W lutym w klasach II i III na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie wykorzystali długopisy 3D do tworzenia własnych tangramów, na podstawie dostępnych konturów. Dzięki temu uczniowie rozwinęły zdolności logicznego i kreatywnego myślenia.

W marcu uczniowie klas VI poznawali materiały włókiennicze. Dzięki wykorzystaniu interaktywnych materiałów edukacyjnych z pakietu „Kompetencje techniczne”,- ilustracje, dowiedzieli się z czego powstają materiały włókiennicze, poznali różnice pomiędzy tkaniną a dzianiną. W ramach podsumowania, mieli możliwość spróbować swoich sił w wytwarzaniu dzianin.

W kwietniu w klasach VI w ramach projektu Laboratoria przyszłości uczniowie badali właściwości magnetyczne przewodników z prądem. Zbudowali proste obwody elektryczne. Poznali tajniki elektromagnesu - budowali najprostsze elektromagnesy, wykorzystując elementy takie jak: przewody elektryczne, baterie z zestawów Boffin Light. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, gdzie w życiu codziennym stosuje się elektromagnesy. Na zajęciach technicznych wykorzystywali również lutownicę, do łączenia wskazanych elementów.

Podczas wyjazdów i zajęć w terenie, uczniowie korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria przyszłości, m.in. - aparatu fotograficznego oraz kamery.

Podczas uroczystości szkolnych wykorzystywano aparat fotograficzny Sony, sprzęt nagłaśniający oraz mikrofony.

W świetlicy szkolnej, uczniowie wykorzystali zestawy geometryczne Magformers, magiczną mozaikę wielokątów, a także układankę przestrzenną. Klocki uatrakcyjniły zajęcia, rozwinęły zdolności matematyczne.W roku szkolnym 2023/2024 nabyty sprzęt w ramach programu Laboratoria przyszłości pozwolił uczniom rozwijać swoje zainteresowania w ramach nie tylko obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ale także zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i uroczystości szkolnych. Podczas zajęć wykorzystywane były urządzenia: drukarka 3D, baza modeli z gotowymi scenariuszami oraz filamenty, zestaw nagłośnieniowy z mikrofonami bezprzewodowymi i mikrofonami nagłownymi, długopisy 3D, bezprzewodowe pistolety do klejenia na gorąco, klocki LEGO, zestawy robotów Wonder- Dash i Dot, mata do kodowania, laminarka oraz maszyna do szycia.

We wrześniu uczniowie, korzystając z drukarki 3D rozwijali wyobraźnię przestrzenną, wyszukiwali obiektów do druku, zmieniali parametry wydruku oraz rodzaj filamentu.

W październiku uczniowie korzystając z klocków Corbo – edu uczyli się budowy maszyn, poprzez ich konstruowanie i uruchomianie.

W listopadzie uczniowie pracowali z użyciem długopisów 3D. Dzieci doskonaliły chwyt pisarski oraz ćwiczyły sprawność manualną.

W grudniu pracowali przy użyciu szablonów do haftu, wykonywali proste ściegi dziewiarskie, tworzyli własne projekty hafciarskie. Projektowali oraz szyli stroje na maszynie do szycia.

W styczniu, uczniowie wykorzystali zestawy geometryczne Magformers, magiczną mozaikę wielokątów, a także układankę przestrzenną.

W lutym uczniowie uczyli się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem zestawów otrzymanych w ramach Projektu.

W marcu wykorzystywano roboty edukacyjne Dash i Dot, które były świetną zabawą i nauką. Uczniowie kierowali robotem obsługiwanym z poziomu tabletu za pomocą aplikacji.

W kwietniu i w maju podczas wyjazdów, uczniowie korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria przyszłości, m.in. - aparatu fotograficznego oraz kamery.

W czerwcu- podczas przygotowań do uroczystości zakończenia roku szkolnego wykorzystywano aparat fotograficzny Sony, sprzęt nagłaśniający oraz mikrofony.

 

Więcej szczegółów: Kliknij tutaj

Aktualności

foto

28.05.2024

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

W czwartek 23 maja 2024 r.  uczniowie naszej szkoły z klas ósmych : 8a i 8b oraz z klasy 7c wraz z opiekunami (Agnieszka Sima, Alicja Staniaszek, Mariusz Kowalewski) zwiedzili były Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Auschwitz - Birkenau.Była to niezapomniana, żywa lekcja historii, pełna emocji i wzruszeń.Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że ok. 1,5 miliona osób zostało zamordowanych w bestialski sposób przez nazistów. Zobaczyli jak wyglądały baraki w których mieszkali więźniowie oraz piece krematoryjne, w których byli spalani Żydzi, tylko dlatego, że byli Żydami. Przekonali się naocznie czym był Holocaust. I wreszcie uzyskali odpowiedź na pytanie dlaczego ludzie (Niemcy) ludziom (m. in. Żydom) zgotowali taki straszny los.Refleksje, które każdy z uczestników wyniósł z wyjazdu to przede wszystkim świadomość,  jaką moc ma słowo i że słowa pełne nienawiści mogą doprowadzić do zagłady milionów ludzi. Bardzo ważne przesłanie jakie będzie towarzyszyć odtąd młodzieży – uczestnikom  wycieczki to:„ Nie bądź obojętnym” na zło, które dzieje się tuż obok, bo jak powiedział były więzień obozu zagłady  Pan Marian Turski  „Auschwitz nie spadło z nieba”.Poniżej link do przemówienia Mariana Turskiego w całości. https://www.youtube.com/watch?v=BwveeOmDN4oFoto m.inn. Krzysztof Dudkiewicz.

Czytaj więcej...
foto

27.05.2024

RAJD ROWEROWY

Dnia 17.05.2024 r. uczniowie klasy VIII a i VIII b  wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy (Pani Celina Galia, Alicja Staniaszek) uczestniczyli w  rajdzie rowerowym w ramach Eko – Tygodnia 2024.  Opiekunem rajdu był również Pan Marek Galia, który służył pomocą techniczną za co serdecznie dziękujemy. Trasa rajdu liczyła około 60 km. Młodzi uczestnicy zapoznali się z walorami przyrodniczymi Terenu Rekreacyjno-Wypoczynkowego przy zaporze nad Zalewem Sulejowskim w Smardzewicach, z elementami zasad bezpieczeństwa w ruchu rowerowym i aktywnie spędzili czas. Uczniowie spacerowali piękną promenadą wzdłuż plaży  piaszczysto-trawiastej mogąc na własne oczy podziwiać zagospodarowany teren, czyli: dwa place zabaw dla dzieci, w tym jeden wodny, boisko do siatkówki plażowej, siłownię zewnętrzną oraz zadaszoną scenę letnią. Proboszcz: ks. Władysław Paś oraz Wikariusz: ks. Jakub Konwaluk Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy zorganizowali poczęstunek i ognisko na zakończenie wyprawy.

Uczestnicy rajdu powrócili do domu pełni przeżyć, dobrego humoru oraz  niezapomnianych  wrażeń.Piękna pogoda i moc atrakcji, czego można więcej chcieć by wspólnie Trzymać Formę!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Czytaj więcej...
wójt

17.05.2024

Pożegnanie Wójta Marcelego Piekarka

We wtorek, 7 maja, z ostatnią wizytą służbową odwiedził nas, ustępujący ze stanowiska, Wójt Gminy Moszczenica Marceli Piekarek. Podczas uroczystego apelu pan wójt przekazał na ręce pani dyrektor podziękowanie za wieloletnią współpracę. Społeczność szkolna odwzajemniła gest i podziękował Panu Wójtowi za pracę i pomoc w rozwoju naszej placówki, przekazując mu symboliczne podarki oraz dyplom. Przygotowano również z tej okazji krótki występ artystyczny. Nie zabrakło też wystąpień gości - m. in. ks. proboszcza Władysława Pasia.      

Czytaj więcej...
foto

17.05.2024

XXIV edycja akcji Góra Grosza 2023/2024

Cel Góry Grosza: 

Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin. Głównym obszarem wsparcia była: a) pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej b) pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej c) usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej d) programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych e) programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia f) lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.

PODSUMOWANIE:

XVI MIEJSCE – KLASA VIII A 1,25 KG 

OGÓŁEM ZEBRANO W KLASACH 0 –VIII

134 KG „ZŁOTYCH MONET”

CO STANOWIŁO 1408,01 ZŁ

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYŁĄCZYLI SIĘ DO WIELKIEJ COROCZNEJ AKCJI

ZBIERANIA „ZŁOTYCH MONET”!!!!

AKCJA BYŁA DOBROWOLNA!!

Czytaj więcej...
foto

17.05.2024

Spotkanie z dietetykiem

W piątek 10 maja 2024 roku  w ramach Tygodnia Ekologicznego oraz programu „Trzymaj formę" - gościliśmy w naszej szkole specjalistę w dziedzinie żywienia, panią Agatą Janiec.

W zajęciach wzięli udział uczniowie z klas IV-VIII. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jak mówiła prowadząca, tylko wypracowane, zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą cieszyć się dobrą formą oraz zgrabną sylwetką. Zwróciła także uwagę na łączenie elementów zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu. Pani dietetyk przygotowała interesującą pogadankę połączoną z prezentacją multimedialną i przeprowadziła dyskusję na temat zasad prawidłowego odżywiania. Omówiła też główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywają dobrze skomponowane śniadanie, obiad i kolacja. Dzieci uzyskały również informacje na temat produktów jakich powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się zdrowiem, witalnością i dobrym samopoczuciem. Uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem, wypowiadali się na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

Składamy serdeczne podziękowania pani dietetyk za wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania.

Czytaj więcej...
foto

17.05.2024

Tydzień Edukacji Ekologiczno – Prozdrowotnej

Tydzień Edukacji Ekologiczno – Prozdrowotnej w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy połączony z obchodami Dnia Ziemi 2024  pod hasłem “ Planeta vs. plastik”. . 

Harmonogram działań:

Piątek  (19.04.2024 r.)

Spotkanie z dietetykiem dla uczniów klas IV – VIII.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO  na plakat dotyczący hasła

z okazji Dnia Ziemi 2024: „Planeta vs. plastik ” dla uczniów klas II – IV:

I miejsce:

Bianka  Ungier klasa II a

Małgorzata Król klasa IV a

Tomasz Piłat klasa IV a

II miejsce:

Sofiia Pavliuk  klasa III a

Nadia Delipacy klasa II a

Maja Kraska klasa III b

Wojciech Kaźmierczak klasa IV a

III miejsce:

Hanna Grzesik klasa III a

Julia Gajda klasa III c

Jakub Justyna klasa III c

Gabriel Broniarczyk klasa IV a

Nagroda specjalna za udział w konkursie:

Wojciech Ludwiczak klasa I b

Wyróżnienia:

Marcelina Kraska klasa II a

Nikola Świątek klasa II b

Lena Kaźmierczak klasa III a

Antonina Ungier klasa III b

Oliwier Wójcik klasa IV a

Lena Gazda klasa IV b

Maja Pacześ klasa IV b

Zofia Makowska klasa IV b

Filip Sipiński klasa II b

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka