LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Misją tej inicjatywy było stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy było wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych. 


W ramach programu Laboratoria przyszłości nasza szkoła otrzymała środki, dzięki którym uczniowie rozwijają kreatywne myślenie, zdolności konstrukcyjne oraz umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych.


Otrzymane wsparcie przeznaczone zostało na sprzęt do prowadzenia zajęć z techniki, informatyki, zajęć rozwijających kreatywność, muzyki, zajęć świetlicowych, zajęć korekcyjno - kompensacyjnych oraz na zakup sprzętu audio-video.


Szkoła nasza w ramach dofinansowania zakupi wyposażenie techniczne, elektroniczne, audio-video włącznie z nagłośnieniem i urządzeniami dodatkowymi. Oto niektóre z zakupionych urządzeń:

       *  Drukarka 3D wraz z akcesoriami

       *  Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami

       *  Lutownica / Stacja lutownicza z gorącym powietrzem

       *  Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami

       *  Statyw z akcesoriami

       *  Mikroport z akcesoriami

       *  Oświetlenie do realizacji nagrań

       *  Mikrofon kierunkowy z akcesoriami

       *  Gimbal

       *  Aparat fotograficzny z akcesoriami

 

Pierwszy miesiąc poświęcony był na instancję, kalibrację i testowanie nowego sprzętu, głównie podczas zajęć informatycznych i technicznych.

W październiku uczniowie klas pierwszych mogli rozwijać swoje kompetencje społeczne poprzez pracę w zespole, korzystając z klocków konstrukcyjnych Gigo Learning LAB.


W listopadzie uczniowie klas 4 na zajęciach rozwijających kreatywność, pracowali z użyciem z długopisów 3D. Dzieci doskonaliły chwyt pisarski oraz ćwiczyły sprawność manualną.

W grudniu na zajęciach informatyki w ramach  programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy V, VI , VII i VIII projektowali ozdoby świąteczne, w aplikacji Tinkercad. Następnie zostały one wydrukowane na drukarce 3 D Flashforge  oraz wyeksponowane na choince i kiermaszu szkolnym.

W styczniu w ramach zajęć świetlicowych uczniowie z klas młodszych uczestniczyli w zajęciach konstrukcyjnych z wykorzystaniem klocków Korbo - edu. Zadaniem dzieci było konstruowanie ruchomych maszyn.

W lutym w klasach II i III na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie wykorzystali długopisy 3D do tworzenia własnych tangramów, na podstawie dostępnych konturów. Dzięki temu uczniowie rozwinęły zdolności logicznego i kreatywnego myślenia.

W marcu  uczniowie klas VI poznawali materiały włókiennicze. Dzięki wykorzystaniu interaktywnych materiałów edukacyjnych z pakietu „Kompetencje techniczne”, , ilustracje, dowiedzieli się z czego powstają materiały włókiennicze, poznali różnice pomiędzy tkaniną a dzianiną. W ramach podsumowania, mieli możliwość spróbować swoich sił w wytwarzaniu dzianin.

W kwietniu w klasach VI w ramach projektu Laboratoria przyszłości uczniowie badali właściwości magnetyczne przewodników z prądem. Zbudowali proste obwody elektryczne. Poznali tajniki Elektromagnesu - budowali najprostsze elektromagnesy, wykorzystując elementy takie jak: przewody elektryczne, baterie z zestawów Boffin Light. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, gdzie w życiu codziennym stosuje się elektromagnesy. Na zajęciach technicznych wykorzystywali również lutownicę, do łączenia wskazanych elementów. 

Podczas wyjazdów i zajęć w terenie, uczniowie korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria przyszłości, m.in. - aparatu fotograficznego oraz kamery. 


Podczas uroczystości szkolnych wykorzystywano aparat fotograficzny Sony, sprzęt nagłaśniający oraz mikrofony.


W świetlicy szkolnej, uczniowie wykorzystali zestawy geometryczne Magformers, magiczną mozaikę wielokątów, a także układankę przestrzenną. Klocki uatrakcyjniły zajęcia, rozwinęły zdolności matematyczne.


Więcej szczegółów: Kliknij tutaj


Aktualności

Rudolf Modrzejewski

17.11.2023

Rudolf Modrzejewski - Polak, który budował Amerykę

17 listopada uczniowie naszej szkoły - Krzysztof Deka, Jarosław Gajda, Piotr Latocha i Jakub Owczarek uczestniczyli w międzyszkolnym konkursie wiedzy o Rudolfie Modrzewskim. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach w ramach współpracy z Fundacją BGK im. J. K. Steczkowskiego, która realizuje program "Dzieci Kapitana Nemo". Celem konkursu było przybliżenie młodzieży sylwetki wybitnego Polaka, który swoimi dokonaniami przyczynił się do rozbudowy Stanów Zjednoczonych. Konkurs składał się z 2 części - testu wiedzy o życiu i sukcesach Rudolfa Modrzewskiego i zadania konstrukcyjnego, w którym drużyny musiały zbudować most z danych elementów. Nasza drużyna zajęła 3 miejsce w konkursie. Gratulujemy.

Czytaj więcej...
Bieg Niepodległości

10.11.2023

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Szkole Podstawowej im. św. St. Kostki, odbyły się pod hasłem „BYŁA, JEST I BĘDZIE”. Na uroczystość, która rozpoczęła się o godzinie 10.00, licznie przybyli Rodzice i zaproszeni goście: starosta powiatu piotrkowskiego - p. Piotr Wojtysiak - wraz ze swoim zastępcą p. Dariuszem Magaczem, wójt gminy Moszczenica – p. Marceli Piekarek z radnymi – p. M. Domańską, p. M. Zielonką, p. J. Banaszczykiem, a także proboszcz – ks. Władysław Paś, dyr. GOKiS p. W. Kaźmierczak i przewodnicząca Rady Rodziców p. M. Skwarkowska-Marud z zast. p. D.  Jędrzejczykiem.W związku z przystąpieniem szkoły do akcji „Szkoła do hymnu”, wszyscy zgromadzeni wspólnie wzięli udział w odśpiewaniu hymnów: państwowego oraz szkolnego, a następnie obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas Va i Vb pod opieką wychowawców: p. A. Magacz i p. L. Sacińskiej oraz n-la muzyki p. R. Bykowskiego. Kolejnym punktem obchodów święta był 11. Bieg Niepodległości, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z terenu całej gminy.Najlepsze wyniki osiągnęli:Klasy I-III (dziewczęta)Majda Adam SP Moszczenica Organizowanie uroczystości takich jak obchody rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości są doskonałym sposobem na naukę patriotyzmu, przy jednoczesnej integracji społeczności uczniowskiej z terenu całej gminy, która, rywalizując, uczy się zasad fair play i w przyjaznej atmosferze spędza wspólnie czas.

Czytaj więcej...
Bieg Niepodległości

10.11.2023

Bieg Niepodległości

Galeria 2

Czytaj więcej...
Bieg Niepodległości

10.11.2023

Bieg Niepodległości

Galeria 3

Czytaj więcej...
Bieg Niepodległości

10.11.2023

Bieg Niepodległości

Galeria 4

Czytaj więcej...
Bieg Niepodległości

10.11.2023

Bieg Niepodległości

Galeria 6

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka