Pamiętacie, że już od kilku lat, w październiku, obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tak naprawdę, na świecie – to już od siedemnastu lat. My dołączyliśmy w roku szkolnym 2009/2010. (Pamiętam, piekłam wtedy ciasteczka…)

desc

Święto to każdego roku ma oficjalne hasło. Zwykle staramy się, aby wydarzenia towarzyszące obchodom nawiązywały do tego hasła.
W tym roku spadło na nas hasło w następującej postaci: KSIĄŻKA - TO DOPIERO POCZĄTEK…
Czego początkiem może być książka? Pomysłów było wiele, ale my, dziewczyny do tańca i do różańca, bardzo lubimy śpiewać, dlatego tak pokombinowałyśmy, że udało nam się stworzyć PROJEKT OSIECKA. Pokopałyśmy w Internecie i znalazłyśmy dwie okrągłe rocznice związane z Agnieszką Osiecką. Jej 80-tą rocznicę urodzin – 9 października 2016 roku i 20-tą rocznicę śmierci– 7 marca 2017 roku. I tak powstał pomysł rozpropagowania wśród dzieci twórczości poetki, a przypomnienia jej dorobku artystycznego dorosłym, bo wszyscy znamy wiele piosenek powstałych do wierszy Osieckiej. PROJEKT OSIECKA zaczniemy 10 października imprezą, podczas której zapoznamy wszystkich z sylwetką artystki, uczniowie klasy IIIa zaprezentują inscenizację według bajki Agnieszki Osieckiej pt. „Pantoflisko”. Nie zabraknie tego, co dla projektu owego najważniejsze – piosenek, tych, naszym zdaniem, najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych. Zaprezentują je soliści i chór szkolny oraz sam maestro – pan Robert Bykowski.

Pan Robert Bykowski, jest moim byłym uczniem, co z dumą podkreślam. Być może dlatego zgodził się w ekspresowym tempie przygotować dzieci do występu. W tym samym dniu, w poniedziałek 10 października nastąpi losowanie szczęśliwych tytułów piosenek, które Wy, kochani moi, będziecie mieli zaszczyt zaśpiewać! Czyli nastąpi druga część projektu – wykonanie zadania tak, jak najlepiej będziecie umieli je wykonać. Nie musicie się spieszyć, pomagać Wam będą mogli Wasi wychowawcy, rodzice, i kogo tam sobie zwerbujecie. W wylosowanej przez reprezentanta klasy kopercie, znajdziecie tytuł i słowa wiersza- piosenki. Melodii szukać możecie w pamięci mam, babć, pań nauczycielek… i, oczywiście w Internecie. Potem już tylko śpiewać, śpiewać, śpiewać. Postarajcie się zaangażować wszystkich z klasy. Ktoś niech pomyśli o strojach, rekwizytach, tak, aby powstało dzieło kompletne, i aby wszyscy mieli zajęcie, wkład i uciechę. Czasu dajemy wam bardzo dużo, bo prezentację utworów konkursowych planujemy na 7 marca 2017 roku, kiedy to spotkamy się powtórnie w hali sportowej na koncercie poświęconym twórczości Osieckiej. Występ Wasz oglądać będą koleżanki, koledzy, nauczyciele, wasi rodzice, czy inne zaproszone przez Was osoby. Będą też inni, szacowni goście, no i, rzecz jasna, jury, które wyłoni zwycięzców. No to do dzieła!
Acha, przy okazji tegoż projektu biblioteka szkolna wzbogaciła się o dwa potężne tomy poezji Agnieszki Osieckiej: „Nowa miłość. Wiersze prawie wszystkie”, które nabyła dzięki współpracy (jakże bliskiej) z gazetką szkolną. Nadmieniam, że pani Agnieszka Migdal jest od lat kilku redaktorem naczelnym gazetki, a pisząca te słowa dołączyła do kolegium redakcyjnego w tym roku
.

desc


P.S. Ponieważ nie opłaciło się trudzić kuriera dla dwóch, choć pokaźnych, książek, pani red. nacz. wyłożyła 500 złotych i zamówiłyśmy jeszcze trochę nowości, wśród nich siedem tytułów pisarki Marty Fox, której spotkanie autorskie, (na które jesteśmy zaproszeni) odbędzie się niebawem, o czym Was poinformujemy.

desc desc

Pozostałe pozycje z ostatniego zakupu adresowane są w głównej mierze do najmłodszych czytelników, mamy nadzieję przyczynić się do zarażenia ich czytaniem. Większość z nowo zakupionych książek już przeczytałyśmy i możemy je gorąco polecić naszym czytelnikom i ich rodzicom. Mnie szczególnie urzekła seria „Ciocia Jadzia” autorstwa Elizy Piotrowskiej. Dokupiłyśmy też trochę książeczek Agnieszki Frączek, to od jej Wierszy Łaciatych wzięło się nasze uwielbienie dla krów...
Zachęcamy do odwiedzania biblioteki, książeczki są już opieczętowane, obłożone – czekają na czytelników.
Tekst: Małgorzata Zawadzka