A

08.05.2019

SUKCES ZUZI W KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM

Kto nie dał się złapać w ortograficzne pułapki?!             18 maja 2019r. (sobota) 5 uczniów naszej placówki, pod opieką p. Lidii Sacińskiej, wzięło udział w X edycji konkursu ortograficznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 w Piotrkowie Tryb.             Po przejściu niełatwych eliminacji szkolnych reprezentowali nas: 1.      Natalia Kopańska kl. VIa 2.      Plichta Zuzanna VIa 3.      Sońta Maja Va 4.      Świątek Aleksander Vd 5.      Winciorek Nela VIb Cała piątka zaprezentowała bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Uczniowie zmagali się z pisownią m. in. takich wyrazów jak: prószyć, ohyda, lonża, zhańbić czy gżegżółka. Kto nie dał się złapać w ortograficzne pułapki? Najlepiej z naszej piątki poradziła sobie Zuzia Plichta, która otrzymała wyróżnienie, dyplom i nagrodę książkową. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz pamiątkowe lektury.

Czytaj więcej...

A

13.05.2019

POZNAJEMY POLSKĘ

10 maja uczniowie wszystkich klas V pojechali zwiedzać Sandomierz i jego okolice.  Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy z przewodnikiem, było Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Uczniowie mogli tam podziwiać różne kolekcje figurek, wystawę starej porcelany i serwisów oraz przedmioty ozdobne (w większości unikatowe), wykonane ręcznie.  Dowiedzieliśmy się również,  jak przebiega produkcja porcelany od 1804r. Zakupione tam garnuszki i filiżanki stały się cenną pamiątką dla uczniów. W galerii sztuki współczesnej Van Rij podziwialiśmy kolekcję ikon i obrazów na porcelanie oraz zbiór prac „ogniem malowanych” światowej sławy artysty polskiego pochodzenia - Lubomira Tomaszewskiego. Następnie, podzieleni na grupy, śladami serialowego ojca Mateusza, zwiedzaliśmy Sandomierz wraz z lokalnymi przewodnikami PTTK. Uczniom bardzo podobała się Podziemna Trasa Turystyczna i związane z nią legendy, opowiedziane pod Rynkiem. Na zdjęciach uwieczniliśmy Bazylikę Katedralną, Kościół św. Jakuba, Klasztor oo. Dominikanów, Bramę Opatowską i Rynek. Mogliśmy też przecisnąć się przez Ucho Igielne i przejść wąwozem lessowym. Spacer po Starym Mieście i zjedzenie lodów, był miłym wytchnieniem w naszej wędrówce. Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w Zbrojowni, gdzie uczniowie przymierzali zbroje i hełmy rycerskie oraz suknie dworskich panien. Dzięki słonecznej pogodzie i miłej atmosferze wycieczka nasza była bardzo udana.

Czytaj więcej...

A

09.05.2019

NIEZWYKŁA LEKCJA W SĄDZIE

8 maja uczniowie klas siódmych i ósmych wraz z opiekunami: Alicją Staniaszek, Barbarą Jędraszczyk i Joanną Durą odwiedzili Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, aby wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej w ramach realizowanego przez piotrkowski sąd przedsięwzięcia w zakresie edukacji prawniczej młodzieży. Przeprowadzeniem symulacji zajęli się wolontariusze Fundacji Court Watch Polska, których reprezentowali dwaj studenci prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W czasie rozprawy jeden z nich pełnił rolę sędziego, a drugi - prokuratora.  W pozostałe role uczestników postępowania sądowego wcielili się uczniowie biorący udział w symulacji. Przedmiotem rozprawy stał się proces młodej dziewczyny, oskarżonej o pobicie i okaleczenie koleżanki. Wszyscy uczniowie  z uwagą śledzili  kolejne etapy toczącej się sprawy. Na koniec wysłuchali wyroku sędziego. Podsumowaniem całej symulacji rozprawy sądowej było jej omówienie. Każdy z obecnych na sali miał możliwość  zaprezentowania własnego zdania na temat słuszności wydanego przez sędziego wyroku. W czasie tej niezwykłej lekcji uczniowie w znacznym stopniu wzbogacili swoją wiedzę z zakresu prawa i sądownictwa oraz zdobyli ciekawe informacje o pracy ludzi reprezentujących wymiar sprawiedliwości.

Czytaj więcej...

R

17.05.2019

RAJD ROWEROWY

Piękna pogoda i moc atrakcji, czego można więcej chcieć by wspólnie Trzymać Formę!!!!Dnia 26.04. 2019 r. uczniowie klasy VI b i VIII a  wraz z opiekunami: Celiną Galią, Alicją Staniaszek uczestniczyli w rajdzie rowerowym „Leśnym szlakiem” w ramach Eko – Tygodnia 2019, połączonym z realizacją programu „Trzymaj formę !”. Opiekunem rajdu był również Pan Marek Galia, który służył pomocą techniczną. Trasa rajdu liczyła około 40 km i prowadziła drogami przez Rezerwat Meszcze i Rezerwat Dęby w Meszczach im. Jeremiego Kozłowskiego. Młodzi uczestnicy zapoznali się z walorami przyrodniczymi najbliższej okolicy  i aktywnie spędzili czas. Atrakcją rajdu było  odwiedzenie Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole.  Jest to bardzo miłe i przyjazne miejsce, dające mnóstwo satysfakcji  szczególnie  podczas bezpośrednich spotkań z ptakami i zwierzętami. Uczestnicy rajdu powrócili do szkoły pełni przeżyć oraz  niezapomnianych  wrażeń.

Czytaj więcej...

UWAGA

06.03.2019

UWAGA

Przepraszamy za utrudnienia.

Czytaj więcej...

WYCIECZKA

08.05.2019

WYCIECZKA DO SZKÓŁKI LEŚNEJ

26 kwietnia 2019 r. uczniowie klas pierwszych z okazji obchodów Dnia Ziemi, zostali zaproszeni do Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy. Na najmłodszych uczniów naszej szkoły czekał spacer, podczas którego zobaczyli fragment lasu, sad jabłoniowy i kwitnące łąki. Zapoznali się także z gatunkami drzew i krzewów naszego regionu. Bardzo podobały się dzieciom łąki z mnóstwem kwitnących mleczy. Niektórym udało się nawet upleść wianki. Ogromne wrażenie na dzieciach sprawiło także spotkanie z końmi hodowanymi w siedzibie Parków Krajobrazowych. Dzieci dowiedziały się także jaką ważną rolę w naszym życiu pełnią owady. Od tego dnia każdy pierwszoklasista stał się miłośnikiem przyrody.

Czytaj więcej...

wycieczka

08.05.2019

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH

W pierwszy majowy poniedziałek uczniowie klasy Ic wybrali się na wycieczkę do Piotrkowa Trybunalskiego. Pierwszym punktem programu była wizyta w Miejskim Ośrodku Kultury. Tutaj pierwszoklasiści obejrzeli spektakl teatralny „Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Na wszystkich duże wrażenie zrobiły przebrania aktorów. Najwięcej pisków było, gdy na scenie pojawiła się ogromnych rozmiarów pajeczyca z Żacholeckiego Lasu. Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie ze strażakami z Komendy Straży Pożarnej w Piotrkowie Tryb. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały samochody strażackie i inny sprzęt potrzebny do ratowania ludzi. Najbardziej podobał się im pokaz zjeżdżania w dół ślizgiem w wykonaniu strażaków oraz rozmowa przez walkie talkie. Dzieci zadawały sporo pytań. Na koniec kilkoro z nich stwierdziło, że w przyszłości będą strażakami.Po wizycie w straży uczniowie pomaszerowali do Parku im. księcia Józefa Poniatowskiego. Tam nie tylko podziwiali piękno przyrody, ale także mieli możliwość pobiegania po parkowych alejkach i spędzenia kilku chwil na placu zabaw. Dzieciom spodobał się Ogród Botaniczny z wieloma gatunkami roślin.Następnym punktem programu było zwiedzanie najstarszej części miasta. Wychowawczyni, Anna Zasępa oprowadziła swoich podopiecznych po zabytkowych, wąskich uliczkach, pokazała im stare mury miejskie, budynek I Liceum Ogólnokształcącego, kościół Jezuitów, piotrkowską Farę, a także  miejsce, gdzie dawniej stał ratusz miejski. Uczniowie bardzo zainteresowali się pręgierzem, który jest ustawiony na Rynku Trybunalskim. Dowiedzieli się także do czego kiedyś służył rynsztok. Dzieci z zainteresowaniem zaglądały na stare podwórka i wyobrażały sobie jak dawniej wyglądało życie mieszkańców Piotrkowa. Uczniowie dowiedzieli się o tym, że właśnie w tym miejscu było kręcone wiele znanych filmów.Kolejnym etapem wycieczki było podziwianie piotrkowskiego zamku oraz rzeki Strawy. Uczniowie nie mogli się nadziwić, że w przeszłości pływała po niej łodzią królowa Bona. Dzisiaj bowiem, rzeka zamieniła się w wąski strumyk.Zupełnie innym przeżyciem było oglądanie Mediateki. Ta nowoczesna budowla, prawie cała ze szkła będzie niebawem oddana do użytku. Dzieciom bardzo podobał się nie tylko sam budynek, ale także pięknie zagospodarowane otoczenie z mnóstwem kwitnących tulipanów.Podczas wycieczki uczniowie zobaczyli także przepiękną siedzibę sądu rejonowego, cerkiew prawosławną oraz wieżę ciśnień – symbol Piotrkowa. Dowiedzieli się również, co oznacza nazwa parku – „Krzywda”.Ostatnim, wyczekiwanym punktem wycieczki był posiłek w McDonald’s.W opiece nad dziećmi pomagała pani Ewa Jaguś. To dzięki niej wszyscy wrócili do szkoły cali i zdrowi.

Czytaj więcej...

k

12.04.2019

UROCZYSTOŚCI KATYŃSKIE

10 kwietnia 2019 r. o godz. 10  rozpoczęły się uroczyste obchody 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Tradycyjnie przed Tablicą Katyńską zgromadziła się społeczność szkolna, przedstawiciele rodzin Katyńskich i władz samorządu lokalnego i powiatowego na czele z  Piotrem Wojtysiakiem – starostą powiatu piotrkowskiego i  Marcelim Piekarkiem – wójtem gminy Moszczenica. Rangę tej uroczystości podnieśli swoją obecnością: ksiądz proboszcz  Władysław Paś, delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ze sztandarem 25. Pułku Armii Krajowej w Piotrkowie Tryb., żołnierze 7. Dywizjonu Lotniczego z Glinnika, dyrektorzy i kierownicy  jednostek administracyjnych z gminy Moszczenica. „79. Rocznica Zbrodni Katyńskiej po raz kolejny przypomina o tragicznych losach polskich jeńców. Wydarzenia z 1940 r. zapisane na kartkach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych, bo tam, na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość jednym strzałem w tył głowy” – tymi słowami dyrektor szkoły Jolanta Kujawska – Wężyk rozpoczęła uroczyste obchody. Następnie głos zabrali Starosta Powiatu Piotrkowskiego, Wójt Gminy Moszczenica i przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Podkreślili oni w swoich przemówieniach, że obowiązkiem wszystkich Polaków jest kultywować pamięć o tych trudnych chwilach i ludziach, którzy oddali życie dla Ojczyzny. Żołnierze 7. Dywizjonu Lotniczego z Glinnika odczytali Apel Pamięci i oddali salwę honorową. Przed Tablicą Katyńską poszczególne delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd. Wśród nich byli przedstawiciele rodzin: por. Michała Antosiaka, ppor. WP Leszka Heinzla, asp. policji Andrzeja Góry. Następnie uczestnicy obejrzeli inscenizację pt.: „Ostatni list”, przygotowaną przez uczniów klas VI. Ich występ uświetnił śpiew pieśni patriotycznych, wykonanych przez chór szkolny. Na koniec uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w warsztatach historycznych, prowadzonych przez pana Artura Ossowskiego - przedstawiciela IPN  w Łodzi.

Czytaj więcej...

10.04.2019

SPOTKANIE Z RODZICAMI ODNOŚNIE ORGANIZACJI NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

Czytaj więcej...

danio

26.04.2019

PRZYSZŁY MARATONISTA

O Jakubie Danielewiczu  śmiało można powiedzieć, że jest chłopcem z pasją. Dowiedzieliśmy się, że jest nią po prostu bieganie. W tej dziedzinie jest jednym z najlepszych osób w województwie. Otóż, uczestnicząc w maratonach zdobył wiele medali. Startując  wraz z innymi 140 chłopcami w "Nagonce" - 2,5 km. w Kole, zdobył 3 miejsce. W "RUNKIDS"  na 950 m. w Łodzi na 20 uczestników zdobył 7 miejsce. Uczestniczył też w innych biegach dystansowych, m.in. w Piotrkowie Tryb. w "Wilczym tropie". Teraz przygotowuje się do biegów, które odbędą się  18 maja. Trzymamy kciuki za naszego sportowca.

Czytaj więcej...

mj

07.04.2019

KIERMASZ WIELKANOCNY

Po raz kolejny w naszej szkole zorganizowany został Kiermasz Wielkanocny, podczas którego nabyć można było różnorodne artykuły wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Również podczas cieszącej się dużym zainteresowaniem licytacji można było stać się posiadaczem wielu wartościowych artykułów i voucherów, chociażby na sesję zdjęciową, czy jazdę konną.   Przybyli kupujący mogli obejrzeć wyjątkowe przedstawienia w wykonaniu uczniów klas V, pod kierunkiem swoich wychowawców: Jolanty Jaros, Agnieszki Magacz, Anetty Janczak, Lidii Sacińskiej oraz pani Joanny Ryś. Były to: "Rzepka" oraz „Magiczne liczby”. Do inscenizacji oprawę muzyczną wykonał chór szkolny pod opieką pana Roberta Bykowskiego. Owacjami na stojąco nagrodzony został uczeń klasy Ia, Piotr Sala, który wykonał na akordeonie kilka utworów. Również swoje wyjątkowe zdolności muzyczne zaprezentował Dominik Pietrzak i Jakub Kuchta. Wystąpiła także grupa taneczne z naszej szkoły, ucząca się pod okiem instruktora tańca ze szkoły „Cantinero”, pana Janusza Ptaszka.Za zebraną kwotę zostaną zakupione pomoce dydaktyczne do szkoły. Pani Jolanta Kujawska - Wężyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Stanisław Kostki w Moszczenicy, podziękowała darczyńcom,  przybyłym gościom  i wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację tego przedsięwzięcia oraz przyczynili się do jego sukcesu.

Czytaj więcej...

tr

05.04.2019

MATEMATYKA GÓRĄ

Uczniowie naszej szkoły w ramach Jubileuszowego Roku Matematyki utworzyli tzw. trójkąt Sierpińskiego."Trójkąt Sierpińskiego to jeden z najprostszych fraktali. Znany był na długo przed powstaniem tego pojęcia. Konstrukcja tego zbioru była podana przez polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego w 1915. Trójkąt Sierpińskiego otrzymuje się następująco: w trójkącie równobocznym łączy się środki boków, dzieląc go w ten sposób na cztery mniejsze trójkąty. Trójkąt środkowy usuwa się, a wobec trzech pozostałych trójkątów operację się powtarza, dzieląc każdy z nich na cztery mniejsze trójkąty, usuwając środkowy, a wobec pozostałych czynności się powtarzają. Punkty pozostające po nieskończenie wielu powtórzeniach tej operacji tworzą trójkąt Sierpińskiego". źródło: pl.wikipedia.org

Czytaj więcej...

hjy

05.04.2019

NASI MALI SPORTOWCY NA PIERWSZYCH MIEJSCACH

W piątek,29 marca uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w zawodach sportowych zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Jarostach.  Wśród wielu konkurencji najbardziej podobały się dzieciom: bieg w workach, przenoszenie piłki w parach i turlanie się. Uczestnicy dali z siebie wszystko, by wygrać zawody.  Zarówno uczniowie klas pierwszych, jak i drugich zdobyli pierwsze miejsca. Zawodnicy z klas trzecich osiągnęli  zaszczytne drugie miejsce. Jednak nie otrzymane miejsca był najważniejsze, lecz to, że dzieci mogły spotkać się ze swoimi rówieśnikami i uczestniczyć w dobrej zabawie.Opiekę nad sportowcami sprawowały nauczycielki: p. Anna Zasępa, Teresa Czechowska – Ośkiewicz,p. Ewa Skóra.

Czytaj więcej...

f

03.04.2019

JAK WAŻNE SĄ DRZEWA...

Nasza szkoła wzięła udział w programie promocji zadrzewień w naszym regionie: "100 tys. drzew na stulecie Województwa Łódzkiego". Województwo łódzkie posiada najmniejszą lesistość w kraju i istnieje realna potrzeba zakładania nowych zadrzewień w formie: parków, szpalerów, alei, remiz czy nawet sadzenia pojedynczych drzew i krzewów. W naszym regionie coraz cześciej dochodzi do niszczenia i likwidacji drzew i krzewów, dlatego ważna jest inicjatywa podjęta i rezlizowana prze uczniów naszej szkoły. Program skierowany jest nie tylko do instytucji ale równiez do mieszkańców naszego regionu, wszystkich, którzy chcą posadzić drzewa w przestrzeni publicznej bądź prywatnej. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wspiera program m.in. przez nieodpłatne przekazywanie materiału sadzeniowego zainteresowanym tworzeniem nowych zadrzewień lub rozwijania już istniejących.

Czytaj więcej...

rok

02.04.2019

[2019]! - Jubileuszowy Rok Matematyki

W  2019 roku obchodzimy stulecie powstania Towarzystwa Matematycznego w Krakowie, założonego 2 kwietnia 1919 roku, a przekształconego później  w Polskie Towarzystwo Matematyczne. Dla uczczenia tego faktu oraz w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki dnia 20 grudnia 2018r. Senat Rzeczpospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki. Nasza szkoła również włącza się w obchody Jubileuszowego Roku Matematyki .26 marca 2019 roku w gminno-szklonej hali sportowej odbyła się uroczystość mająca na celu przybliżyć i zaciekawić uczniów tą niezwykle trudną dziedziną wiedzy. Uczniowie klasy Va pod kierunkiem p. Joanny Ryś i p. Roberta Bykowskiego przygotowali humorystyczne przedstawienie pt. „W Krainie Liczb”. Piątoklasiści wcielając się w role liczb i Pitagorasa ukazali piękno matematyki oraz przekonywali, że istnienie współczesnego świata bez liczb jest praktycznie niemożliwe. Ogromne  emocje wśród zgromadzonej społeczności szkolnej wzbudził konkurs „Jeden z dziesięciu” dla uczniów klas siódmych, poprowadzony i przygotowany przez p. Agnieszkę Magacz i p. Dagmarę Zaborowską.  Uczniowie klas siódmych musieli zmierzyć się z niełatwymi pytaniami obejmującymi różne dziedziny matematyki, wykazać się szybkością i trafnością odpowiedzi, a także przyjąć odpowiednią strategię. Ostatecznie konkurs „Jeden z dziesięciu” zwyciężył Krystian Szelest z klasy VIId pokonując w ścisłym finale Patryka Oleksiewicza z kl.VIIc (II miejsce) oraz Małgorzatę Andrzejewską z kl.VIIa ( III miejsce).Kolejnym przeprowadzonym konkursem były „Wyścigi rzędów” dla uczniów klas piątych. Ośmioosobowe reprezentacje poszczególnych klas musieli wykazać się nie tylko niezwykłą sprawnością fizyczną na torze przeszkód przygotowanym przez nauczycieli w-f, ale także umiejętnością rozwiązywania zadań matematycznych, przygotowanych przez p. Małgorzatę Wójcik.  Najlepiej ze zmaganiami matematyczno-sportowymi poradzili sobie uczniowie klasy Vb. Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny klasy Va, Vd i Vc.  Podczas uroczystości zostały ogłoszone wyniki innych matematycznych konkursów, które odbyły się w szkole. Mistrzem Tabliczki Mnożenia został uczeń klasy IV a – Sebastian Kowalczyk. Konkurs na rebus matematyczny wygrała Oliwia Król z kl. Vd, najlepiej oszacowała ilość nakrętek Emilia Skwarkowska z kl. VIIa, a konkurs  na zadanie obrazkowe zwyciężyła Matylda Galia z klasy VIIc.Przyznano również nagrody dla uczniów klas I – III za udział w konkursach matematyczno – plastycznych .• Klasy pierwsze „Kwadrat w roli głównej” – I miejsce Michał Gajzler kl. Ic, II miejsce Magdalena Góralczyk kl.Ic , III miejsce Aleksander Magacz z kl. Ib• Klasy drugie „Trójkąt w roli głównej” – I miejsce Kacper Król kl.IIa, II miejsce Adam Majda kl.IIa , III miejsce Aleksandra Dawidowicz kl.IIb• Klasy trzecie „Koło w roli głównej” – I miejsce Iga Olejnik kl. IIIa, II miejsce Maja Rudnik kl.IIIa, III miejsce Julia Rytych kl. IIIbNagrodzone i wyróżnione prace można podziwiać na wystawie szkolnej. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom konkursów matematycznych pogratulowała pani dyrektor Jolanta Kujawska – Wężyk. To jednak nie koniec obchodów Jubileuszowego Roku Matematyki w naszej społeczności. Szkoła odpowiedziała na apel Polskiego Towarzystwa Matematycznego i przyłączyła się do projektu „Fraktal na stulecie”. Jak tylko pozwolą warunki atmosferyczne przystąpimy do układania „Trójkąta Sierpińskiego”. Mamy nadzieję, że fotograficzne udokumentowanie przebiegu imprezy zostanie umieszczone na stronie Jubileuszowego Roku Matematyki.

Czytaj więcej...

jh

02.04.2019

Bieg po zdrowie 2019

20 marca 2019 r. w naszej szkole odbyło  się podsumowanie programu „Bieg po zdrowie”. Cel realizowanej edukacji prozdrowotnej to zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Zajęcia prowadzone były metodami aktywizującymi. Podczas lekcji uczniowie zachęcani byli    do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, refleksji i pomysłów. Jednym z pomysłów było zorganizowanie imprezy na podsumowanie zajęć. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie wszystkich klas czwartych rywalizowały w następujących konkurencjach :* Prezentacja autorskiego wiersza pt . „Bieg po zdrowie”,* Wykonanie piosenki „Tylko nie pal” (własny tekst do wybranej melodii), *Wykonanie układu tanecznego,* Tor przeszkód,* Przeciąganie liny, rzuty do kosza.Wszyscy uczestnicy wykazali  się kreatywnością i dużymi zdolnościami. Panowała wyjątkowa atmosfera. Zwycięzcą zostali uczniowie klasy IV A. Gratulujemy.

Czytaj więcej...

w

26.03.2019

Spotkanie dla dzieci i rodziców ze specjalistami z PPP-P.

W dniu 21marca 2019 r.  specjaliści z Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim przeprowadzili dla uczniów klas I, II, IV, V zajęcia warsztatowe na temat: „Prawidłowych relacji w grupie rówieśniczej”. Tego dnia odbyło się również spotkanie dla rodziców i nauczycieli nt. „Jak pracować z dziećmi z nadpobudliwością psychoruchową”.Warsztaty prowadziły: pedagog –Dagmara Łągwa i Ewelina Dajcz – Popowska. Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji i pracowników Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim za współpracę i pomoc w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych.

Czytaj więcej...

a

27.03.2019

POWITANIE WIOSNY

21 marca  pożegnaliśmy kończącą się już Zimę i przywitaliśmy nadchodzącą Wiosnę. Uczniowie kilka dni wcześniej otrzymali zadanie ubrania się w zielone kolory i przygotowania transparentów oraz kukiełek. Z tego zadania wywiazali się wzorowo - jak widać na zdjęciach.W tym dniu przemaszerowaliśmy z Marzanną przez naszą miejscowość, by przy wiwacie uczniów trafiła do ogniska, symbolicznie kończąc zimę.

Czytaj więcej...

ffd

26.03.2019

Występy artystów z Katowic

W dniu 20 marca mieliśmy okazję podziwiać występy grupy artystów ze studia Carnaval "Art Voyager". Wykonali oni efekty specjalne (lasery, dym sceniczny, podświetlenia) oraz pokazali zabawny taniec pięknej Jasmine, występy wielkiej lalki oraz różowej pantery i  rosnącej Matrioszki. Atrakcją był człowiek sprężyna. Wszyscy doskonale się bawili i podziwiali talent  komików.

Czytaj więcej...

Q

20.03.2019

REECYTOWALI KS. JANA TWARDOWSKIEGO

„Nikt tak pięknie nie chwalił Boga, nie znał dobrze urody świata, nie kochał tak pokrzywdzonych przez los…” Tymi słowami  najprościej opisać postać ks. Jana Twardowskiego. Jego słowa wypowiadane i zapisane w licznych tomach poezji cieszą się nieustanną popularnością wśród czytelników, nawet tych najmłodszych.  Właśnie z myślą o nich, 18 marca 2019r. w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji ks. Jana Twardowskiego. Organizatorkami były panie: Ilona Gomula, Krystyna Żerek, Joanna Dura i Ewa Baranowska.O nagrody walczyło 21 uczestników, których oceniało jury w składzie: Zofia Jaros – emerytowana nauczycielka języka polskiego, ks. proboszcz Władysław Paś, ks. Jakub Konwaluk i Jerzy Korytkowski – dyrektor GOKiS-u. Nagrody otrzymali:* ze szkoły w Moszczenicy:Justyna Rytych, Julia Korytkowska, Jan Utz* ze szkoły w GazomiNorbert Drechna, Karol Drechna, Milena Bąbol* ze szkoły w Babach:Jakub Socha, Krystian Caban, Igor Olejnik* ze szkoły  w Srocku:Karolina Kuchta, Izabela GlinkaWyróżnienia przyznano:Sajanie Miszteli, Emilowi Orłowskiemu, Dawidowi Jędrusińskiemu, Rafałowi Śliwińskiemu i Patrycji Dajcz.Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.

Czytaj więcej...

Aktualności

10.04.2019

SPOTKANIE Z RODZICAMI ODNOŚNIE ORGANIZACJI NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

Czytaj więcej...
mj

07.04.2019

KIERMASZ WIELKANOCNY

Po raz kolejny w naszej szkole zorganizowany został Kiermasz Wielkanocny, podczas którego nabyć można było różnorodne artykuły wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Również podczas cieszącej się dużym zainteresowaniem licytacji można było stać się posiadaczem wielu wartościowych artykułów i voucherów, chociażby na sesję zdjęciową, czy jazdę konną.   Przybyli kupujący mogli obejrzeć wyjątkowe przedstawienia w wykonaniu uczniów klas V, pod kierunkiem swoich wychowawców: Jolanty Jaros, Agnieszki Magacz, Anetty Janczak, Lidii Sacińskiej oraz pani Joanny Ryś. Były to: "Rzepka" oraz „Magiczne liczby”. Do inscenizacji oprawę muzyczną wykonał chór szkolny pod opieką pana Roberta Bykowskiego. Owacjami na stojąco nagrodzony został uczeń klasy Ia, Piotr Sala, który wykonał na akordeonie kilka utworów. Również swoje wyjątkowe zdolności muzyczne zaprezentował Dominik Pietrzak i Jakub Kuchta. Wystąpiła także grupa taneczne z naszej szkoły, ucząca się pod okiem instruktora tańca ze szkoły „Cantinero”, pana Janusza Ptaszka.Za zebraną kwotę zostaną zakupione pomoce dydaktyczne do szkoły. Pani Jolanta Kujawska - Wężyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Stanisław Kostki w Moszczenicy, podziękowała darczyńcom,  przybyłym gościom  i wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację tego przedsięwzięcia oraz przyczynili się do jego sukcesu.

Czytaj więcej...
k

12.04.2019

UROCZYSTOŚCI KATYŃSKIE

10 kwietnia 2019 r. o godz. 10  rozpoczęły się uroczyste obchody 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Tradycyjnie przed Tablicą Katyńską zgromadziła się społeczność szkolna, przedstawiciele rodzin Katyńskich i władz samorządu lokalnego i powiatowego na czele z  Piotrem Wojtysiakiem – starostą powiatu piotrkowskiego i  Marcelim Piekarkiem – wójtem gminy Moszczenica. Rangę tej uroczystości podnieśli swoją obecnością: ksiądz proboszcz  Władysław Paś, delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ze sztandarem 25. Pułku Armii Krajowej w Piotrkowie Tryb., żołnierze 7. Dywizjonu Lotniczego z Glinnika, dyrektorzy i kierownicy  jednostek administracyjnych z gminy Moszczenica. „79. Rocznica Zbrodni Katyńskiej po raz kolejny przypomina o tragicznych losach polskich jeńców. Wydarzenia z 1940 r. zapisane na kartkach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych, bo tam, na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość jednym strzałem w tył głowy” – tymi słowami dyrektor szkoły Jolanta Kujawska – Wężyk rozpoczęła uroczyste obchody. Następnie głos zabrali Starosta Powiatu Piotrkowskiego, Wójt Gminy Moszczenica i przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Podkreślili oni w swoich przemówieniach, że obowiązkiem wszystkich Polaków jest kultywować pamięć o tych trudnych chwilach i ludziach, którzy oddali życie dla Ojczyzny. Żołnierze 7. Dywizjonu Lotniczego z Glinnika odczytali Apel Pamięci i oddali salwę honorową. Przed Tablicą Katyńską poszczególne delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd. Wśród nich byli przedstawiciele rodzin: por. Michała Antosiaka, ppor. WP Leszka Heinzla, asp. policji Andrzeja Góry. Następnie uczestnicy obejrzeli inscenizację pt.: „Ostatni list”, przygotowaną przez uczniów klas VI. Ich występ uświetnił śpiew pieśni patriotycznych, wykonanych przez chór szkolny. Na koniec uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w warsztatach historycznych, prowadzonych przez pana Artura Ossowskiego - przedstawiciela IPN  w Łodzi.

Czytaj więcej...
ostatki

06.03.2019

OSTATKI

We wtorek w ostatni dzień karnawału – czyli w tak zwane ostatki  uczniowie jak również nauczyciele, przebrali się w ciekawe stroje i wędrowali po szkolnych korytarzach. Do szkoły przybyli również tzw. przebierańcy - nasi lokalni artyści z zespołu  "Jacy tacy Moszczeniacy". Przy ich śpiewie i w rytm zagranej muzyki wszyscy miło się bawili. W tym dniu każdy był radosny i uśmiechał się na widok sąsiada w ławce, który wyglądał tak, jakby wyszedł prosto z jakiejś bajki. Również w godzinach popołudniowych odbył się bal przebierańców, na którym to trudno było rozpoznać kolegów i koleżanki. W ten radosny sposób pożegnaliśmy karnawał.

Czytaj więcej...
starostwo

05.03.2019

LEKCJI SAMORZĄDNOŚCI CIĄG DALSZY

    22 stycznia br. uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami p. Beatą Piejek, p. Lidią Sacińską oraz p. Moniką Badek  wzięli udział w niecodziennej lekcji wiedzy o społeczeństwie. W ramach zajęć dotyczących samorządności odwiedzili oni Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Tryb.                    Z uczniami spotkali się przedstawiciele najwyższych władz powiatowych: Starosta Powiatu Piotrkowskiego - Piotr Wojtysiak, Wicestarosta - Dariusz Magacz oraz Ireneusz Czerwiński – Sekretarz Powiatu.    Podczas zajęć młodzież miała szansę wykazać się wiedzą, którą zdobyła na lekcjach w szkole i podczas wycieczki do UG w Moszczenicy oraz dowiedzieć się wielu nowych, interesujących rzeczy dotyczących funkcjonowania powiatu, w tym zakresu i form jego działania.    Po krótkich wykładach wygłoszonych przez Pana Starostę i Pana Wicestarostę, uczestnicy wycieczki, pod opieką Pana Czerwińskiego, udali się na zwiedzanie budynku zajmowanego przez Starostwo. Jego ciekawa historia zainteresowała młodzież. Największe poruszenie wśród uczniów wywołała wizyta w dwóch miejscach. Pierwszym z nich był gabinet Pana Piotra Wojtysiaka, gdzie pozując do pamiątkowego zdjęcia, w fotelu Gospodarza  Powiatu zasiadł uczeń Szczepan Midera. Drugie miejsce to, znajdujący się w piwnicach, dawny skarbiec NBP, w którym obecnie znajduje się archiwum.Po zakończeniu zwiedzania młodzież i opiekunowie udali się ponownie do sali obrad, gdzie Wicestarosta Dariusz Magacz wręczył wszystkim pamiątkowe upominki i wyraził zadowolenie z faktu, że młodzi ludzie interesują się sprawami samorządności, co dobrze rokuje w kwestii dalszego rozwoju powiatu.Na zakończenie uczniom życzono jak najwyższych wyników z egzaminów ósmoklasisty oraz udanych i bezpiecznych ferii zimowych.

Czytaj więcej...
ffd

26.03.2019

Występy artystów z Katowic

W dniu 20 marca mieliśmy okazję podziwiać występy grupy artystów ze studia Carnaval "Art Voyager". Wykonali oni efekty specjalne (lasery, dym sceniczny, podświetlenia) oraz pokazali zabawny taniec pięknej Jasmine, występy wielkiej lalki oraz różowej pantery i  rosnącej Matrioszki. Atrakcją był człowiek sprężyna. Wszyscy doskonale się bawili i podziwiali talent  komików.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka